Kakšen med kupujemo? | Med | Zgodbe o naši super hrani

Kakšen med kupujemo?

V oddaji 24 ur inšpektor so v januarju 2018 pod drobnogled vzeli med. Na Biotehniški fakulteti so s kemijsko analizo preverili 5 vrst, ki so na voljo slovenskim potrošnikom na trgovskih policah.

V našem prispevku smo v obliki pogovora z dr. Mojco Korošec že opredelili, da je dober med pridelan skladno z dobro čebelarsko prakso in ni bil podvržen pretirani ali nedovoljeni manipulaciji. Predstavili smo tudi senzorično testiranje in v čem se razlikujeta gozdni in cvetlični med.

Na 24ur.com pa navajajo, da so v kemijski analizi spremljali štiri ocenjevalne parametre. Ti so opredeljeni tudi v pravilniku o medu in so električna prevodnost, diastazno število, HMF snov in vsebnost vode. Slednja vpliva na obstojnost medu, več vode namreč omogoča razvoj kvasovk, zaradi česar je med lahko obstojen manj časa.

Manjša količina vode v medu iz Slovenije je ena glavnih prednosti slovenskega medu glede na tisti med, ki je uvožen od drugje.

Dejstvo je tudi, da največ potvorb medu prihaja na naš trg iz tujih trgov. Med analiziranimi vrstami medu je najvišjo oceno dosegel slovenski med z oznako višja kakovost, saj so pri tem medu tudi predpisani parametri strožji.

V prispevku navajajo tudi zanimivosti – namreč za en kilogram medu mora čebela obleteti 4 milijone cvetov in preleteti razdaljo, ki ustreza 4 dolžinam ekvatorja.

Poglejte prispevek:  24 ur inšpektor, 3. februar 2018

Pravilnik o medu


Sorodni članki

Naš super med

Med razvrščamo glede na geografski ali botanični izvor. Na domačih tleh pa prepletenost različnih podnebij in geografska razgibanost ustvarjata edinstvene pogoje za pridelavo medu, zato lahko pri nas najdemo veliko število različnih vrst medu. Med izdelujejo čebele, v naših krajih…

Več...

Dan sajenja medovitih rastlin 2023

V soboto, 25. marca 2023, bo na pobudo Čebelarske zveze Slovenije že drugič izveden dan sajenja medovitih rastlin. Cilj akcije je, da Evropejci stopimo skupaj in da posadimo čim več medovitih rastlin. Medovite rastline so izjemnega pomena za našo prihodnost,…

Več...

Skrbimo za čebele, posadimo medovite rastline

Pomlad je pravi čas, da krepimo svoje zdravje s številnimi čebeljimi izdelki, z žličko medu na dan in včasih še s propolisom. Za večjo odpornost zaužijemo tudi matični mleček. Vse to so čebelji pridelki, za katere so preko leta pridno…

Več...

Svetovni dan čebel letos posebej nagovarja mlade

Vsebina Danes v Sloveniji in po vsem svetu že petič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Leto 2022 je evropsko leto mladih, zato je osrednja tematika letošnjega svetovnega dne…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem