Vsaj dva kilograma in pol čiste tradicije! | Mleko, Sir, Zaščitena označba porekla, Zaščiteni proizvodi | Vrste proizvodov, Zaščitena označba porekla - proizvodi

Vsaj dva kilograma in pol čiste tradicije!

‘Bovški sir’ ima po novem evropsko zaščiteno označbo porekla

V prispevku ‘Od posebneža med siri do ptujskega lüka’ smo vam ravno dobro predstavili uradne evropske sheme kakovosti živil, pa se slovenski pridelovalci že lahko pohvalijo z novim članom te prestižne druščine! Tri bovške sirarne so si s pridobitvijo ustreznega certifikata namreč prislužile pravico tržiti tako imenovani ‘Bovški sir’ z zaščiteno označbo porekla.

Imenitni Bovški sir z značilnim aromatičnim, rahlo pikantnim vonjem in okusom se je tako pridružil elitni družbi že prej uveljavljenih slovenskih zaščitenih izdelkov, kot so bohinjski sir mohant, ekstra deviško oljčno olje slovenske Istre, piranska sol in drugi. Poleg geografske umeščenosti v bovški planinski raj dodaja siru poseben pridih mleko avtohtone pasme bovške ovce. Prve pisne omembe sir z gotovostjo umeščajo v enajsto stoletje, čeprav je seveda možno, da so sir na teh pobočjih pridelovali že mnogo prej. Kakorkoli, iz starih cenikov lahko razberemo, da je Bovški sir (Formaggio di Plezo vero) sredi sedemnajstega stoletja na tržnici v Vidmu že dosegal precej višjo ceno kot nekateri drugi siri.

Bovški sir pridelovalci
Bovški sir

Ime Bovški sir je uradno zaščiteno, zato ga  smejo uporabljati samo certificirani proizvajalci..Po zahtevnem postopku zaščite imena, je certifikat za zdaj uspelo pridobiti trem sirarnam. Te so: Sirarna David Ostan iz Bovca, Sirarna Dominik Černuta iz Loga pod Mangartom in Sirarna Škander iz Bovca. Zaenkrat lahko samo ti proizvajalci Bovškega sira uporabljajo to ime in Bovški sir označujejo z rdečim znakom ‘Zaščitena označba porekla’.

“Gre za polnomastni trdi sir izjemno polnega okusa, ki ga daje ovčje mleko,” ta stari, a na novo zaščiteni produkt opiše David Ostan s Sirarstva Ostan. “Nujni pogoji, ki jih mora dosegati, da ga lahko tržimo pod zaščitenim imenom, so naslednji: vsebovati mora vsaj osemdeset odstotkov ovčjega mleka, pred prodajo ga je treba starati vsaj dva meseca, v višino mora meriti najmanj devet centimetrov, težak pa mora biti vsaj dva kilograma in pol. Na voljo je po vsej Sloveniji, tudi v nekaterih veletrgovskih nakupovalnih centrih. Kako ga bodo kupci prepoznali? Brez problema: prej je bil to ovčji sir iz Bovca, zdaj je pa Bovški sir!”


Sorodni članki

V poletje z domačim sladoledom

Poletje in sladoled običajno prideta v paru. Toda kot pri vseh živilih je tudi pri izbiri sladoleda na koncu pomembna kakovost osnovnih surovin, zato je najboljše, da se odločimo kar za pripravo domačega sladoleda.Izberimo ekološke sestavineV poletnih mesecih je izbira…

Več...

Kako pripraviti domače kislo mleko?

Mnogi ste pravo domače kislo mleko verjetno že preizkusili na turističnih kmetijah ali v planinskih kočah. Če pogrešate tisti pristen in neobdelan okus, lahko kislo mleko pripravite kar sami doma. Pomembno je, da za pripravo kislega mleka izberete čim bolj…

Več...

Slovenski siri, ki nosijo Zaščiteno označbo porekla

Slovenski siri z Zaščiteno označbo porekla se ponašajo s svojimi edinstvenimi zgodbami, zagotavljajo kakovost ter z vizualno oznako olajšajo vašo izbiro pri nakupu. Veste, kateri slovenski siri so vključeni v to shemo kakovosti? Slovenski siri že sicer izstopajo po kakovosti,…

Več...

Od zelenih pašnikov do kakovostnega mleka in mlečnih izdelkov

V Sloveniji pridelujemo različne vrste mleka in mlečnih izdelkov. Zaradi tradicije pridelave kravjega mleka ta prednjači po količini, a tudi količina kozjega in ovčjega mleka v zadnjih letih narašča. Svojo zanimivo zgodbo o pridelavi ovčjega in kravjega mleka ter proizvodnji…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem