Naša slana dediščina
Skoraj brez vsakega drugega živila bi se sčasoma lahko navadili živeti, a le skušajmo si zamisliti življenje brez soli in zavedli se bomo njenega pomena za naš vsakdan.
Tudi med solmi imamo Slovenci lastno domačo kakovost, na katero smo lahko ponosni: v Piranskih solinah, ki jih tvorijo Sečoveljske in Strunjanske soline, namreč pridelujejo tudi v tujini izjemno cenjeno sol. Prideluje se po kar sedem stoletij starem izročilu, saj pravijo, da se današnji postopek pridelave v vsem tem času ni bistveno spremenil.
Slovenska sol slovi po višji kakovosti
Slovenska sol je sicer nekoliko dražja kot industrijska konkurenca iz tujine, a se investicija kupcu vsekakor povrne. Ročno pridelana piranska sol namreč velja za visokokakovostno in z minerali še posebej bogato sol, ki je povrhu še brez vseh dodatkov. Piranska sol, ki nosi tudi zaščiteno označbo porekla, vsebuje številne človeškemu organizmu potrebne mikroelemente in minerale, ki nastajajo v naravnem okolju. V povprečju ima bogatejšo mineralno sestavo kot rafinirana morska sol.
Piranska sol prepoznavna tudi v svetu
Na običajno leto v Piranskih solinah sicer pridelajo nekje med dva in pet tisoč ton soli. Še en dokaz o njeni kakovosti je dejstvo, da jo izvažajo v dvajset držav sveta, od članic Evropske unije in Amerike preko Rusije in vse do Japonske ter v zadnjem času celo Kitajske.
Podpirajmo domače!
Slovenski potrošniki smo tisti, ki lahko s svojimi nakupovalnimi odločitvami podpremo še posebej pomembno poglavje naše skupne nacionalne dediščine. Kdaj točno so Piranske soline nastale, sicer ni povsem jasno – viri jih za to območje prvič omenjajo v devetem stoletju našega štetja, uradno pa so bile v piranskem statutu prvič omenjene v trinajstem stoletju. Od tu tudi številka o sedemstoletni tradiciji; ta številka je z gotovostjo potrjena, čeprav izročilo zelo možno sega še precej dlje nazaj v zgodovino.
Če bi vsak Slovenec letno kupil po en kilogram Piranske soli, potem se nam za prihodnost zadnjih tradicionalnih solin na Jadranskem morju ne bi bilo treba bati.