V poletje z domačim sladoledom | Mleko, Sladoled | Priporočila za uporabo v kuhinji

V poletje z domačim sladoledom

Poletje in sladoled običajno prideta v paru. Najdemo ga praktično v vsaki slovenski trgovini. Kot pri vseh živilih je tudi pri izbiri sladoleda na koncu pomembna kakovost osnovnih surovin. In ko iščemo sladoled, primeren za vegana, alergika, človeka z laktozno intoleranco ali pa le bolj zdrav sladoled z manj sladkorja in s kakovostnejšimi sestavinami, se izbira skrči na nekaj ponudnikov, katerih izdelki večinoma pristanejo v specializiranih trgovinah. Ponudba tako imenovanih ekoloških in bio sladoledov se sicer vsako leto izboljšuje, vendar so njihove cene pogosto pomnožene s cenami običajnih. Gospodarnejša in bolj zdrava rešitev je zato priprava domačega sladoleda.

Izberimo ekološke sestavine

V poletnih mesecih je izbira surovin za pripravo svežih ekoloških sladoledov pestrejša, predvsem zaradi sadja in zelenjave, če prisegamo na osvežilni tip sladoleda. Z ekološke tržnice ali z lastnega vrta lahko posežemo po rabarbari (stebla), jagodah, robidah, malinah, breskvah, marelicah ipd. Našteto sadje ima v povprečju veliko antioksidantov, rudnin, vitaminov (A, B, C) in vode. Z dodatkom vode in sladila smo le še korak do vodenega sladoleda, medtem ko potrebujemo za “pravo” sladoledno strukturo vezivo ali sladoledno bazo.

In kako pripravimo svoj ekološki sladoled?

Najpogosteje se za pripravo domačega ekološkega sladoleda uporabljata mleko, ki naj bo lokalno, čim bolj sveže in sladka smetana, za izdelavo sladoleda za tiste z laktozno intoleranco pa mlečni izdelki brez laktoze ali jogurt. Osnovni recept brez dodatnega segrevanja je preprosta mešanica pretlačenega sadja, mlečni izdelek, sladilo in žlička limoninega soka. V pol kilograma pretlačenih lokalnih jagod na primer umešamo en jogurt, dve ali tri žlice sladila (kakšen dober slovenski med ali drugo) in žlico limoninega soka. Maso zamrznemo za pet ur ali več in domači sladoled je pripravljen za postrežbo.

Sladoled za alergike

Za pripravo sladoleda, ki je primeren za alergike je potrebno poseči po mleku brez laktoze. Za ustreznejšo gostoto lahko mleku brez laktoze dodamo žličko ali dve koruznega škroba (na pol litra mleka) in ga po želji sladkamo s sladili, kot sta domači slovenski med vali ekološki rjavi sladkor. Mešanico segrevamo, je ne kuhamo, dokler se mleko ne zgosti do pudingu podobne strukture (približno sedem minut). Sladoledna baza je nared in s tem dobršen del sladoleda. Kar sledi, je prepuščeno trenutnemu navdihu in svežim surovinam, ki so na voljo v času izdelave domačega sladoleda.

Preberite tudi:


Sorodni članki

Kako pripraviti domače kislo mleko?

Mnogi ste pravo domače kislo mleko verjetno že preizkusili na turističnih kmetijah ali v planinskih kočah. Če pogrešate tisti pristen in neobdelan okus, lahko kislo mleko pripravite kar sami doma. Pomembno je, da za pripravo kislega mleka izberete čim bolj…

Več...

Slovenski siri, ki nosijo Zaščiteno označbo porekla

Slovenski siri z Zaščiteno označbo porekla se ponašajo s svojimi edinstvenimi zgodbami, zagotavljajo kakovost ter z vizualno oznako olajšajo vašo izbiro pri nakupu. Veste, kateri slovenski siri so vključeni v to shemo kakovosti? Slovenski siri že sicer izstopajo po kakovosti,…

Več...

Od zelenih pašnikov do kakovostnega mleka in mlečnih izdelkov

V Sloveniji pridelujemo različne vrste mleka in mlečnih izdelkov. Zaradi tradicije pridelave kravjega mleka ta prednjači po količini, a tudi količina kozjega in ovčjega mleka v zadnjih letih narašča. Svojo zanimivo zgodbo o pridelavi ovčjega in kravjega mleka ter proizvodnji…

Več...

Ste že slišali za seneno mleko?

Seneno mleko je posebna vrsta mleka, ki izvira iz kmetijske prakse, pri kateri krave niso krmljene s silažo. V poletnih mesecih se živali pasejo, pozimi pa se prehranjujejo predvsem s senom. Preberite, v čem so prednosti tovrstne pridelave in po…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem