Varnost hrane in naše zdravje sta neločljivo povezana | Zdrava in uravnotežena prehrana

Varnost hrane in naše zdravje sta neločljivo povezana

7. junij je razglašen za Svetovni dan varnosti hrane in letos smo ga obeležili drugič. Tokrat so bile v središču pobude za spodbujanje ukrepov za preprečevanje, odkrivanje in obvladovanje tveganj, povezanih s hrano, ki so se ob letošnjih izrednih okoliščinah zaradi epidemije izkazali kot ključni.

Varnost hrane ima mnogo bolj daljnosežen pomen, kot je morda videti na prvi pogled, saj vpliva na prehransko varnost, zdravje ljudi, gospodarsko blaginjo, kmetijstvo, turizem in trajnostni razvoj. Kot poudarja Svetovna zdravstvena organizacija, je varnost hrane skupna odgovornost vlad, proizvajalcev in potrošnikov. »Odgovorni moramo biti ‘od kmetije do mize’, da zagotovimo, da bo hrana, ki jo zaužijemo, varna in ne bo škodovala našemu zdravju

Kako lahko doprinesemo k varnosti hrane

Na konferenci ob Svetovnem dnevu varnosti hrane je bilo izpostavljenih pet ključnih stebrov, ki lahko doprinesejo k skupnemu cilju. S strani države je na prvem mestu pomembno zagotavljanje varne in hranljive hrane, z vidika pridelovalcev pa pridelovanje varne hrane, kar je mogoče doseči z uvajanjem dobrih pridelovalnih in predelovalnih praks. V celotni prehranski verigi je potrebno skrbeti, da hrano ohranjamo varno vse do krožnikov. Na tej točki nastopi še en kritičen trenutek, ki se dotika vseh nas in poziva h krepitvi zavedanja potrošnikov k sprejemanju zdravih in trajnostnih prehranskih izbir. Letošnji slogan poziva k združevanju v imenu varnosti, saj poudarjajo, da je varnost hrane naša skupna odgovornost.

Varnost hrane v izrednih okoliščinah

Mnogo tem na letošnji konferenci je tematiko varnosti hrane obravnavalo tudi v luči epidemije, ki je prizadela ves svet. Tudi ministrica dr. Aleksandra Pivec je v tem kontekstu izpostavila sledeče:

»Epidemija je opozorila na delovanje oskrbnih prehranskih verig, zato moramo v prihodnosti poskrbeti za njihovo krepitev, in sicer s spodbujanjem njihovega delovanja, s povezovanjem, pridelavo in predelavo lokalne hrane. To smo dolžni našim državljanom in vsem nam, potrošnikom. Zavedam se, da bomo vse načrtovane aktivnosti ministrstva lahko izvedli izključno ob konstruktivnem sodelovanju nosilcev živilske dejavnosti, njihovih branžnih združenj, strokovnjakov, državnih organov z učinkovitim inšpekcijskim nadzorom in potrošnikov. Ključni so znanje, komuniciranje, sodelovanje in odzivnost vseh nas z učinkovitim ukrepanjem.«

Kako varna je hrana na naših policah?

Predavateljici Nada Petrič in Anita Fajić iz Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana sta poudarili, da je zagotavljanje varne hrane proces, ki vključuje več deležnikov in je učinkovit ter uspešen zgolj, če ga upoštevajo vsi. Izdelki na naših policah imajo sicer uvedeno sledljivost, ki omogoča, da za vsak živilski izdelek ugotovimo, kako in iz katerih surovin je nastal ter kateremu kupcu je bil dobavljen. Vendar se kljub temu vedno najdejo izjeme, zato Petričeva in Fajićeva poudarjata pomen posameznika.

»Nadzorne službe delajo dobro, vendar žal ne bodo nikoli zmogle kontrolirati vseh živil. Zato je tudi naloga vseh potrošnikov, da preverijo, kaj kupijo, in jim nista pomembna samo cena in videz.«

Varnost hrane
Naloga vseh potrošnikov je, da preveri, kaj kupi, in da mu nista pomembna samo cena in videz.

Vsak posameznik je ključen

Varnost živil, dosegljivih na trgu, pogosto dojemamo kot nekaj samoumevnega, vendar je potrebno iti korak dlje. Kot potrošniki nosimo v rokah odgovornost, da s svojimi izbirami vplivamo na nadaljnji potek in razvoj preskrbe s hrano. Letošnja izredna situacija je bila spodbuda, da smo na mnogih področjih poostrili higienska načela, hkrati pa se pozna tudi miselni preskok na način vračanja nazaj k lokalnim proizvodom in pridelovalcem, kar je odlična popotnica tudi za prihodnost.

Kot je poudaril g. Alojz Kovšca, predsednik Državnega sveta republike Slovenije, je napočil čas, »da se začnemo spraševati, kje bomo vzeli. Od nikoder, če ne bomo tja kaj dali. In to je prihodnost varne hrane ter naša skupna zdrava prihodnost. Kam bomo kaj dali, da bomo lahko od kje kaj vzeli

Preberite tudi:


Sorodni članki

Intervju: Luka Pangos, zmagovalec MasterChef Slovenija 2024

Vir slike: ProPlusLuka Pangos, zmagovalec MasterChef Slovenija 2024, je z nami delil svoje izkušnje iz oddaje, prihodnje načrte in spregovoril o pomembnosti uporabe lokalnih sestavin. Njegova strast do kuhanja in spoštovanje narave sta ga spodbudila k iskanju bolj trajnostnega načina…

Več...

Zakaj kupovati slovenske ribe in školjke?

Naj bodo ribe od naših, slovenskih ribičev, čim večkrat na krožniku. So izredno pomemben del prehrane, na voljo pa nam je zelo bogat izbor tako sladkovodnih kot morskih rib. Na dnu prispevka poglejte tudi seznam ponudnikov slovenskih rib. Ribe in…

Več...

Vrtičkarji, pripravite se na sušo

Vremenoslovci napovedujejo rekordno vroče poletje. Vročina, suša in skrajne temperature močno prizadenejo vrtnine, ki nujno potrebujejo vodo. Pripravili smo nekaj nasvetov, kako lahko v poletnem času kar najbolje obvarujete svoj vrtiček. Suša lahko bistveno vpliva na količino in kakovost pridelka,…

Več...

Z Michelinovimi zvezdicami se letos ponaša 10 slovenskih restavracij

Ana Roš je s Hišo Franko v Michelinovem vodniku za leto 2024 obdržala najvišje priznanje, tri zvezdice, restavracija Milka s kuharskim mojstrom Davidom Žefranom je obdržala dve, še osem restavracij se jih ponaša z eno. Med njimi je novinka Restavracija…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem