Valentin ima ključ od korenin, ne le src | Postanimo samooskrbni

Valentin ima ključ od korenin, ne le src

God svetega Valentina (14. februar) se na Slovenskem že dolgo praznuje, vendar je imel drugačen pomen. Poznan je pregovor, da Valentin – prvi spomladin (pomladni svetnik) – prinese ključ do korenin, zato se po starem kmečkem koledarju na ta dan začne prvo delo v vinogradih in na vrtovih.

Za uspešno rast morajo imeti rastline svoje korenine dovolj zraka, kar dosežemo s pravočasnim rahljanjem zemlje, to pa se lahko začne že po svetem Valentinu, torej v drugi polovici februarja.

Rastline čakajo na ugodne razmere

V slovenski kulturni dediščini je valentinovo dan, ko se narava začne pripravljati na prihajajočo pomlad. V sredini februarja so domače shrambe že nekoliko opustošene, nesezonska živila, ki jih kupujemo, pa manj hranljiva in imajo šibkejšo zalogo kakovostnih vitaminov ter mineralov. Čeprav naša čutila še zelo močno občutijo krila zime, pa se pod površjem prsti začenja mogočni proces novega življenja. Svetloba, toplota, rahlost prsti in sokovi zemlje so pogoji, ki jih za uspešno rast potrebujeta vsako seme in rastlina.

Korenine morajo imeti prostor

Ko nam sveti Valentin torej napove, da se v naravi začenja nov cikel, se vrtičkarji lahko pripravimo že s pravo izbiro kakovostnih semen in pripravo zemlje.

Pregovor Sveti Valentin ima ključ od korenin pojasni pomen priprave zemlje in kaže, kako zelo so bili naši predniki povezani z naravo, saj so videli, kaj se dogaja pod zemljo. V tem času se res začnejo prebujati korenine, zato je druga polovica februarja čas, da ob prvih pravih razmerah zemljo, ki mora biti dovolj osušena, prvič prerahljamo.

Zrahljamo jo okoli vseh prezimnih vrtnin in trajnic navrtu, tako da bodo njihove korenine imele dovolj zraka in se bodo lahko lepo razrasle. V prezimovališčih pa razmaknemo podtaknjence, da jim damo dovolj zraka, ali pa še bolje – presadimo jih v nove, nekoliko večje lončke.

Na sliki so posajene sadike

Prednost avtohtonih vrst semen

Ko je pred nami nova sezona pridelave vrtnin, moramo pomisliti tudi na kakovost semen. Če ste semena hranili v originalni embalaži in v suhem ter hladnem prostoru, ne bi smelo biti nič narobe. Poglejte pa na datum pakiranja, saj z leti seme izgublja vitalnost.

Slovenski potrošniki imamo privilegij, da lahko skoraj v vsaki specializirani trgovini posežemo po domačih semenih in s tem zmanjšamo tveganje uporabe semen, katerih porekla ne poznamo. Semena avtohtonih sort so najbolje prilagojena našemu okolju, saj izhajajo z domačih polj in vrtov.

Kako izbrati čim boljše seme?

Ko vrečko odpremo, je zaželeno, da je seme čim bolj izenačeno, brez primesi, ustrezne oblike in barve. Primerno je, da ni izpostavljeno vlagi in svetlobi. Nekatere vrečke imajo zato dvojno pakiranje, z manjšo zaščitno vrečko iz aluminijaste ali PVC-folije, kar poveča življenjske sposobnosti semena. Dvojno pakiranje pomeni tudi resnost ponudnika, ki mu ni vseeno, kaj bo ponudil kupcu. Pravo kakovost semena pa nam seveda pokaže pridelek!

Zdaj je pravi čas za samooskrbo

Valentinovo torej ni le oltar, ob katerem obnavljamo svojo ljubezen do partnerja in bližnjih, je tudi simbol nove rasti, plodnosti in življenja. Potem je že prav v tem času pomisliti na čudežni ključ, ki nas spomni na pozitivno držo, pomlad in obilje, ki prihajajo. V naravo in v srca vrtičkarjev.


Sorodni članki

V poletje z domačim sladoledom

Poletje in sladoled običajno prideta v paru. Toda kot pri vseh živilih je tudi pri izbiri sladoleda na koncu pomembna kakovost osnovnih surovin, zato je najboljše, da se odločimo kar za pripravo domačega sladoleda.Izberimo ekološke sestavineV poletnih mesecih je izbira…

Več...

Uživajmo v sveže stisnjenih sokovih in napitkih

Sveže stisnjeni sokovi in napitki veljajo za pravi eliksir zdravja. Kadar jih pripravite iz lokalnih, sezonskih živil, je njihova učinkovitost še večja. Preizkusite katerega od naših receptov, ki jih najdete v nadaljevanju. Le malo stvari se lahko po kombinaciji osvežilnega…

Več...

Intervju: Luka Pangos, zmagovalec MasterChef Slovenija 2024

Vir slike: ProPlusLuka Pangos, zmagovalec MasterChef Slovenija 2024, je z nami delil svoje izkušnje iz oddaje, prihodnje načrte in spregovoril o pomembnosti uporabe lokalnih sestavin. Njegova strast do kuhanja in spoštovanje narave sta ga spodbudila k iskanju bolj trajnostnega načina…

Več...

Zakaj kupovati slovenske ribe in školjke?

Naj bodo ribe od naših, slovenskih ribičev, čim večkrat na krožniku. So izredno pomemben del prehrane, na voljo pa nam je zelo bogat izbor tako sladkovodnih kot morskih rib. Na dnu prispevka poglejte tudi seznam ponudnikov slovenskih rib. Ribe in…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem