Donirana hrane v času COVID še posebej dobrodošla | Zgodbe o naši super hrani

Donirana hrane v času COVID še posebej dobrodošla

Projekt Zveze Lions klubov Slovenije, imenovan Donirana hrana, ki v Sloveniji poteka že od leta 2013, ima v luči epidemije še toliko vidnejšo in pomembnejšo vlogo. Moči so združili skupaj z največjimi trgovskimi družbami.

V okviru projekta Donirana hrana Zveze Lions klubov Slovenije se na letni ravni razdeli preko 1.500 ton hrane, ki bi sicer tudi zaradi poteka roka z napisom »uporabno najmanj do« pristala med biološkimi odpadki. Z njimi sodelujejo tudi Rdeči križ Slovenije in Slovenska Karitas. Doslej so jo donirale največje trgovske družbe iz okoli 107 trgovin po vsej Sloveniji, ob nastopu letošnje epidemije pa se je dobrodelno delovanje še dodatno razširilo.

Donacije hrane ob spomladanskem prvem valu epidemije

V Zvezi Lions klubov D-129 Slovenija so se že ob nastopu prvega vala klubi še posebej angažirali ter poskrbeli za dobrodelnost. V času velikonočnih praznikov so v Lions klubu Keleia Celje razdelil velikonočne pakte med 358 družin v socialni stiski in tako razveselili več kot 1500 oseb. Donirano sadje so tedaj dostavili v UKC Ljubljana, UKC Maribor in Splošni bolnišnici Celje.

Lionsi razveselili zaposlene v bolnicah z donacijo hrane

Tudi ob novem zaostrovanju razmer so se v Lions klubu Celje Keleia povezali z vodstvom Hofer trgovina d.o.o. ter donirali kavo, prigrizke in sadje za zaposlene v »COVID« oddelkih v Celju in Mariboru. Na ta način so izkazali solidarnost do zdravstvenih delavcev v času zahtevnih epidemioloških razmer ter do njihovega požrtvovalnega dela in skrbi za varnost bolnikov.

Hofer-LK-C-Keleia SB Celje

Složno povezovanje tudi z ostalimi sodelujočimi

V jesenskem času so v Zvezi Lions klubov D-129 Slovenija v sodelovanju z Lidlom prejeli donacijo prigrizkov, ki so jih razdelili Lions klubi Celje Kelea, Ptuj in Novo mesto. Prejeto donacijo so v sodelovanju z JZ SOCIO delili še s sledečimi akterji: Karitas, Eureka Želva Žalec, Malo hišo Pilštanj, Društvom Generator Celje, OŠ Glazija Celje, MZPM Celje, SBC in drugimi. Tovrstne aktivnosti so spodbuda tudi večjim slovenskim podjetjem, kmetom, zadrugam in drugim členom živilskopredelovalne industrije, da svoje presežke hrane donirajo namesto zavržejo ali pustijo na poljih in tudi tako prispevajo k manjšim količinam zavržene hrane v Sloveniji in na ta način po svojih močeh pomagajo ter ciljno zagotovijo podporo pomoči potrebnim.

Donacija Hofer SBC-LK Celje Keleia

Sorodni članki

Intervju: Luka Pangos, zmagovalec MasterChef Slovenija 2024

Vir slike: ProPlusLuka Pangos, zmagovalec MasterChef Slovenija 2024, je z nami delil svoje izkušnje iz oddaje, prihodnje načrte in spregovoril o pomembnosti uporabe lokalnih sestavin. Njegova strast do kuhanja in spoštovanje narave sta ga spodbudila k iskanju bolj trajnostnega načina…

Več...

Zakaj kupovati slovenske ribe in školjke?

Naj bodo ribe od naših, slovenskih ribičev, čim večkrat na krožniku. So izredno pomemben del prehrane, na voljo pa nam je zelo bogat izbor tako sladkovodnih kot morskih rib. Na dnu prispevka poglejte tudi seznam ponudnikov slovenskih rib. Ribe in…

Več...

Vrtičkarji, pripravite se na sušo

Vremenoslovci napovedujejo rekordno vroče poletje. Vročina, suša in skrajne temperature močno prizadenejo vrtnine, ki nujno potrebujejo vodo. Pripravili smo nekaj nasvetov, kako lahko v poletnem času kar najbolje obvarujete svoj vrtiček. Suša lahko bistveno vpliva na količino in kakovost pridelka,…

Več...

Z Michelinovimi zvezdicami se letos ponaša 10 slovenskih restavracij

Ana Roš je s Hišo Franko v Michelinovem vodniku za leto 2024 obdržala najvišje priznanje, tri zvezdice, restavracija Milka s kuharskim mojstrom Davidom Žefranom je obdržala dve, še osem restavracij se jih ponaša z eno. Med njimi je novinka Restavracija…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem