Teden gozdov: Gozdni bonton za ohranjanje biotske pestrosti in kakovostne pitne vode
Teden gozdov pod sloganom Skrbno z gozdom! v ospredje postavlja njihov celostni pomen tako z vidika biotske raznovrstnosti in naravnih vrednot kot z vidika ohranjanja voda. Gozd ima tako posredno izreden pomen tudi pri pridelavi kakovostne lokalne hrane, zato je zelo pomembno, da se do gozda vedemo odgovorno.
V času, ko je delo z gozdom marsikje v svetu zašlo na pot enostranske proizvodnje lesa, smo v Sloveniji ohranili pestre gozdove, ki so še vedno eden od pomembnejših simbolov prepoznavnosti države.
Zavedati se je potrebno, da je gozd mnogo več kot le obnovljivi vir lesa, saj ima izreden vpliv na biotsko raznovrstnost in naravne vrednote ter je osnova za ohranjanje ekološkega ravnotežja v naravi. Ena izmed njegovih pomembnih nalog je tudi ohranjanje kakovostnih nadzemnih in podzemnih voda, ki so osnova za pridelovanje zdrave in kakovostne lokalne hrane.
S skrbjo za gozdove neposredno poskrbimo za našo prihodnost
Ob obisku gozda se moramo vedno zavedati, da smo v njem zgolj gostje, zato je pomembno, da upoštevamo navodila o primernem obnašanju v naravi ter z gozdom in živimi bitji v njem ravnamo spoštljivo. Odnos družbe kot celote do gozda in do njegove rabe je odraz njene kulture, prav tako pa vsako naše dejanje vpliva tudi na prihodnost in na to, kakšno zapuščino bomo pustili zanamcem.
Poznate gozdni bonton?
V sodelovanju Zavoda za gozdove Slovenije in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izšla pregledna zgibanka Gozdni bonton, ki z opomniki in nasveti spodbuja, naj postanemo prijatelji gozdov, ter na enem mestu združuje ključna priporočila o obnašanju v gozdu.