Četrti svetovni dan čebel spodbuja graditev novih temeljev
Danes po vsem svetu četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina OZN na pobudo Slovenije razglasila 20. decembra 2017. Ključno sporočilo letošnjega dne povzema slogan Angažirajte se: graditev novih temeljev za čebele, skladno s tem pa potekajo tudi različne aktivnosti in iniciative.
Dogajanje v zadnjem letu nas je spomnilo, da varnost preskrbe s hrane ni nekaj samo po sebi umevnega. Opraševalci bodo odigrali pomembno vlogo pri okrevanju po epidemiji covida-19 in pri prehodu na trajnostno kmetijsko proizvodnjo oziroma na prehranske sisteme, odpornejše na krize in druge izzive.
Glavni namen svetovnega dne čebel je tako ozaveščanje svetovne javnosti o pomenu čebel in ostalih opraševalcev za človeštvo, in sicer v luči zagotavljanja globalne prehranske varnosti in odprave lakote ter skrbi za okolje in biotsko raznovrstnost. Organizacija ZN za hrano in kmetijstvo (FAO) ob letošnjem svetovnem dnevu čebel poziva vsakega izmed nas, da se aktivno vključimo, in sicer s sloganom Angažirajte se: graditev novih temeljev za čebele.
Slovenija s pomembno iniciativo ozaveščanja o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev
Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev. Poleg tega svetovni dan čebel pomembno prispeva k promociji Slovenije, slovenskega čebelarstva in turizma ter k reševanju globalnih problemov – prehodu na trajnostno kmetijstvo ter odpravi revščine in lakote v državah v razvoju.
Hkrati svetovni dan čebel nudi priložnost za prenos našega bogatega znanja in tehnologije na področju čebelarstva ter utrjuje tudi svetovni sloves Slovenije kot zelene, zdrave, proaktivne in inovativne države.
Zanimiva dejstva o čebelarstvu v Sloveniji
- V Sloveniji se število čebel povečuje in je v letu 2020 znašalo že 213.581 čebeljih družin.
- Povečuje se število registriranih čebelnjakov, v letu 2020 jih je bilo 15.420.
- Zanimanje za čebelarstvo narašča, število čebelarjev se povečuje, v letu 2020 jih je bilo 11.293.
- Povečala se je tudi ozaveščenost javnosti o pomenu čebel in vlogi čebelarstva.
Slovenska čebelarska akademija (SČA) širi pomembna znanja
Kot oddelek Kmetijskega inštituta Slovenije je bila v letu 2018 ustanovljena tudi Slovenska čebelarska akademija (SČA), ki si prizadeva širiti in predajati slovensko čebelarsko znanje, izkušnje in dognanja v širni svet ter promovira tradicijo, kulturno dediščino in primere dobre prakse slovenskega čebelarstva. Ariana Ferfila, predstojnica Slovenske čebelarske akademije, ob tem poudarja, da »sta uspeh čebelarjev in kakovost pridelka odvisna od številnih nepredvidljivih dejavnikov. Poleg praktičnih izkušenj pa je tu bistvenega pomena prav izobraževanje čebelarjev.«
Predstavitev nagrajenih kreativnih zasnov in izdelane nagrade Zlata čebela
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob svetovnem dnevu čebel organiziralo predstavitev nagrajenih kreativnih zasnov in izdelane nagrade Zlata čebela avtorja Urha Wiegeleja. Na dogodku so izpostavili najboljše predloge, prispele na javni natečaj MKGP, na katerem so izbirali najboljšo inovativno, kreativno zasnovo za izdelavo nagrade Zlata čebela.
Deloma povzeto po worldbeeday.org.