Čas je za slovenske jagode

Ni lepšega kot v poznih spomladanskih in poletnih dneh ugrizniti v sočne, sladke slovenske jagode. Veste, da lahko v sezoni posegate po slovenskih jagodah, ki so zaradi svežine in kratkih transportnih poti bolj aromatične in okusne? Kako jih prepoznati, kdaj jih lahko kupimo in celo kako jih gojiti doma?
Jagode so priljubljeno jagodičevje, ki ga lahko uživamo svežega ali v različnih kulinaričnih dobrotah. Za najboljšo izkušnjo pa je zelo pomembno, katere izberemo. V času sezone jih namreč lahko najdemo tako rekoč povsod, vendar niso vse jagode enako kakovostne niti pridelane v bližini.
Kako prepoznati slovenske jagode?
Pri nakupu jagod je pomembno, da izberemo kakovostne in sveže plodove, ki niso pridelani tisoče kilometrov stran, ampak čim bližje. Vedno je pomembno, da ob nakupu na zabojčku preverimo poreklo in ime pridelovalca. Če je na embalaži tudi znak »izbrana kakovost – Slovenija«, je to dodatno jamstvo, da so jagode pridelane v Sloveniji, da je pridelovalec certificiran ter da lastnosti jagod presegajo predpisane osnovne standarde, pridelava pa je dodatno kontrolirana.
Poznate prednosti sadja z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«?
Kako so videti optimalno zrele jagode?
Sveže in optimalno zrele jagode lahko prepoznamo po tem, da so plodovi lepe rdeče barve in enakomerno zreli, brez belih ali zelenih delov, imajo lesketajočo se površino, neovenelo čašo ter svež in intenziven vonj. Prav tako je pomembno, da so plodovi čvrsti in brez znakov gnitja.

Kdaj in kje kupiti slovenske jagode?
Sezona slovenskih jagod se začne konec aprila in traja do julija, odvisno od vremenskih razmer. Najhitreje dozorijo na Primorskem in v Posavju, kasneje pa tudi v drugih delih Slovenije. Sveže slovenske jagode lahko kupimo:
- na lokalnih tržnicah, kjer jih pogosto prodajajo tudi neposredno pridelovalci,
- na kmetijah v svoji bližini, med katerimi nekatere omogočajo tudi lastno obiranje,
- v trgovinah, kjer bodimo pozorni na oznako »izbrana kakovost – Slovenija«.
Zjutraj obrane slovenske jagode so zvečer že lahko na krožniku
Ker je Slovenija dežela kratkih razdalj, imajo naše jagode veliko prednost, saj se tiste, ki so zjutraj obrane, zvečer že lahko znajdejo na kupčevem krožniku. Za slovenske jagode je blagodejno tudi naše podnebje, ki s svojimi nekoliko hladnejšimi nočmi omogoča vrhunsko kakovost. Za povrh pa je pri nas dovoljeno uporabljati občutno manj fitofarmacevtskih sredstev kot v tujini.
V Sloveniji pridelamo kar 2000 ton jagod
V Sloveniji je z jagodo zasajenih od 110 do 120 ha površin¹. Letno v povprečju pridelamo od 1900 do 2000 ton jagod, odvisno od letine. Večji pridelovalci pogosto gojijo jagode v rastlinjakih, kjer jih ščitijo pred nepredvidljivim vremenom in škodljivci, pri tem pa uporabljajo sistem namakanja in hranjenja, ki omogoča enakomerno zorenje plodov skozi daljše obdobje. Domače gojenje jagod pa je bolj naravno, saj rastline rastejo v odprtem okolju, kar pogosto pomeni bolj intenziven okus, a tudi več izzivov pri zaščiti pred vremenskimi vplivi in škodljivci.
Jagode na domačem vrtu ali balkonu? Zakaj pa ne!
Jagode lahko uspešno gojimo bodisi na vrtu, balkonu ali terasi. Za sajenje izberemo sončno lego in dobro odcedna tla. Sadike jagod lahko posadimo v lončke ali korita, pri čemer naj bo premer posode med 12 in 15 centimetrov. Pomembno je, da jagode ne počivajo na prsti, temveč visijo z roba lonca.
- Izbira sadik za jagode: Vredno je poiskati slovenske sadike jagod, saj so prilagojene na naše podnebje. Večkrat rodne sorte, kot sta Mara des Bois in Ostara, nam sveže plodove zagotavljajo od pomladi do jeseni.
- Prava zemlja za jagode: Jagode potrebujejo rodovitna, rahla tla, ki dobro odcejajo vodo. Idealna je posebna zemlja za jagode, ki omogoča zdravo rast.
- Gnojilo za jagode: Za bogato letino je najbolje uporabiti naravno gnojilo za jagode, ki vsebuje fosfor za sladke plodove.
- Zalivanje: Redno, a zmerno! Prst naj bo vlažna, ne pa premočna, da ne pride do gnitja korenin.
- Lega: Če jagode gojimo v loncih, jih je najbolje postaviti na sončno mesto, kjer bodo dnevno prejele vsaj 6 ur sončne svetlobe.
Kako shranjujemo jagode?
Sveže jagode so najboljše takoj po obiranju, a če jih moramo shraniti, jih hranimo v hladilniku in porabimo v dveh dneh. Pred uporabo jih operemo pod tekočo vodo tik pred zaužitjem, da ohranimo njihovo svežino in okus.
Kam z jagodami? Nekaj idej za uporabo!
Jagode so neverjetno vsestranske in jih lahko vključimo v številne kulinarične mojstrovine. Naj bo to osvežujoča sladica ali lahka poletna jed – vedno poskrbijo za eksplozijo okusa. Vredno jih je poskusiti v domačem jagodnem sladoledu, ki združuje kremasto teksturo in svežino sezonskih plodov. Ljubitelji domiselnih jedi si lahko pripravijo tudi jagodni drobljenec z medom, ki napolni z energijo za cel dan.
Jagode se odlično podajo tudi k slanim jedem – goste lahko presenetimo s solato s steakom in jagodami, kjer se sladkoba jagod harmonično dopolnjuje z bogatim okusom mesa. Za popoln zaključek obroka pa priporočamo preprosto, a elegantno panacotto z jagodnim pirejem, ki s svojo teksturo in aromatičnim prelivom navduši vsakega sladkosneda.
Ali so jagode zdrave?
Sveže jagode so sestavljene pretežno iz vode, ki predstavlja več kot 90 odstotkov njihove teže. Bogate so z vitamini in minerali, kot so vitamin C, folat in mangan. Poleg tega vsebujejo antioksidante, kot so flavonoidi in antocianini, ki imajo protivnetne in zaščitne učinke na naše telo. Zaradi nizke energijske vrednosti in visoke vsebnosti vlaknin so jagode odlična izbira za vse, ki želijo ohraniti zdravo telesno težo in izboljšati prebavo.

Vedno je najbolje posegati po lokalno pridelanem sadju, ki s svežino, okusom in kratkimi transportnimi potmi ne razočara.
Pogosta vprašanja o slovenskih jagodah
1. Kako vem, da kupujem slovenske jagode?
Slovenske jagode najlažje prepoznamo po oznaki »izbrana kakovost – Slovenija« na embalaži. Ta oznaka zagotavlja, da so jagode pridelane v Sloveniji in izpolnjujejo visoke standarde kakovosti.
2. Kdaj so slovenske jagode na voljo?
Sezona slovenskih jagod se običajno začne konec aprila in traja do julija, odvisno od vremenskih razmer in pridelovalnega območja.
3. Kako lahko doma gojim jagode?
Jagode lahko gojimo na vrtu, balkonu ali terasi. Izbrati je treba sončno lego, uporabiti kakovosten substrat in posaditi sadike v posode s premerom 12 do 15 centimetrov.
4. Katero zemljo potrebujejo jagode?
Jagode najbolje uspevajo v rahli, rodovitni zemlji, ki omogoča dobro zadrževanje vlage, hkrati pa preprečuje zastajanje vode, kar lahko povzroči gnitje korenin. Idealna izbira je posebna zemlja za jagode, obogatena s hranili, ki spodbuja zdravo rast in poskrbi, da bogato obrodijo.
5. Kje lahko kupim slovenske sadike jagod?
Slovenske sadike jagod so na voljo v lokalnih vrtnarijah, kjer lahko strokovnjaki svetujejo pri izbiri najbolj primernih sort za domače gojenje. Poleg tega jih lahko kupimo tudi na kmetijah specializiranih pridelovalcev ali preko spletnih trgovin, ki ponujajo sadike jagod.
Vir podatkov za infografiko: Prehrana.si
Vas zanima več o tematiki?
Pomagajte si z naslednjimi povezavami.