Dan sajenja medovitih rastlin 2023
V soboto, 25. marca 2023, bo na pobudo Čebelarske zveze Slovenije že drugič izveden dan sajenja medovitih rastlin. Cilj akcije je, da Evropejci stopimo skupaj in da posadimo čim več medovitih rastlin.
Medovite rastline so izjemnega pomena za našo prihodnost, saj bo brez opraševalcev pridelava hrane še bolj otežena. Kar 70 % pridelane hrane na svetu je namreč odvisne od opraševalcev. Medovite rastline lahko sadimo povsod, na večjih ali manjših površinah: v slovenskih gozdovih, na vrtovih, v balkonskih koritih, kot tudi na javnih površinah– v parkih in drugod. S tem plemenitim delom vsi skupaj poskrbimo za naše čebele in ostale opraševalce ter jim z novimi medovitimi rastlinami omogočimo nove vire vir hrane za njihov razvoj.
Brez opraševalcev je pridelava hrane otežena
Dan vseslovenskega sajenja medovitih rastlin je prvi konkreten projekt v Evropski uniji, ki bo pripomogel k ciljem EU, da se do leta 2030 posadijo 3 milijarde dreves. Poleg tega je cilj projekta tudi to, da se poveča medovitost Slovenije ter se tako poskrbi za medenje v prihodnosti, ko bo preživetje opraševalcev zaradi podnebnih sprememb vedno težje.
Spoznajte najbolj medovite rastline
Po medovitosti rastline so na spletni strani Čebelarske zveze oceno odlično dodelili baziliki, kozmeji ali metuljčkom, kobulastemu greniku, limonskemu ožepu, limonski monardi, faceliji, beli gorjušici in mehiški sončnici.
Na balkonu in vrtovih dobro uspeva tudi najrazličnejše cvetje, na primer: nizka sončnica, limonski ožep, poletna astra, okrasna facelija, ameriški slamnik, dišeči grah, kapucinka, limonska monarda, mehiška cinija, boreč, zlati šeboj, dalija, kana, verbena, ognjič, kozmeja in seveda še številne druge.
Tudi s sajenjem avtohtonih in okrasnih cvetočih rastlin lahko precej pripomoremo k ohranitvi čebel. Na svoje vrtove sadimo medovite trajnice, kot so spominčica, skalni grobeljnik, avbrecija, zvončnica, nageljčki, plamenka, grenik, jesenska astra, rudbekija, orlica, srčki, potonika, plahtica, ivanjščica, lilija, maslenica, ostrožnik, rman, jetičnik, jesenska anemona, kamnokreč, šmarnica, krvomočnica, hosta, hermelika, homuljica, jeglič, netresk in številne druge.