Domači jogurti – zdravju koristni jogurti | Jogurt, Mleko | Zdrava in uravnotežena prehrana

Domači jogurti – zdravju koristni jogurti

Jogurt je eden najbolj priljubljenih mlečnih izdelkov. Nastane s kisanjem oziroma fermentacijo mleka, to je s spreminjanjem laktoze v mlečno kislino zaradi delovanja mlečnokislinskih bakterij, tudi kvasovk. S fermentacijo pridobivajo tudi kislo mleko, kislo smetano, skuto, sir itd.

Na prodajnih policah najdemo najrazličnejše jogurte, med katerimi so najbolj zdravju koristni navadni jogurti, tisti iz bližine, domači. V jogurte ni dovoljeno dodajati konzervanse.

Kaj vsebuje jogurt?

Jogurt ima dvakrat več mlečnih beljakovin kot mleko, veliko kalcija ter vitaminov B6 in B12. Vanj ob koncu proizvodnje lahko dodajajo snovi, ki izjemno pozitivno vplivajo na prebavni trakt in s tem na imunski sistem – probiotike in prebiotike. Med probiotike sodijo bifidobakterije in laktobacili, ki so sestavni del zdrave mikroflore prebavil. Za njihovo boljše delovanje so nujni prebiotiki, ki v črevesju ustvarijo primerne pogoje za življenje koristnih mikroorganizmov, saj jim služijo kot hrana.

Jogurti so lahko izdelani iz katerega koli mleka. Še posebej cenjeni so tisti iz kozjega mleka.

Pazljivo pri jogurtih s sladkorji

Sadni jogurti lahko imajo veliko dodanega sladkorja pa tudi aditivov, ki so posledica želje potrošnikov po bolj intenzivnih barvah, aromah in okusih. V Zvezi potrošnikov Slovenije so opozorili na jogurte z dodatki, kot so hrustljavi muesliji, kosmiči ali čokoladni bomboni. V enem lončku takega jogurta je lahko do 30 gramov sladkorja pa tudi veliko aditivov. Uživati bi jih morali namesto posladka.

Najbolj zdravju koristen je navaden jogurt

Navadni jogurti imajo manj sladkorja in nimajo aditivov (barvil, sredstev za zgostitev, konzervansov …). Sto gramov takega jogurta vsebuje samo od tri do pet gramov sladkorja. Navadnim jogurtom se ne sme dodajati konzervansov. Kljub temu imajo dolg rok trajanja, ki je posledica naravnega konzervansa, mlečne kisline.

Domači ali tuji jogurt?

Domači, slovenski jogurti so izjemno priporočljivi. Naše mleko se po kakovosti uvršča v sam evropski vrh. Ker je mleko izjemno občutljivo, je koristno skrajšati daljše prevoze – krajša je pot od pridelovalca do potrošnika, bolj priporočljiv je jogurt. Na prodajnih policah lahko najdemo tudi jogurte z označbo “Pridelano/proizvedeno brez GSO”, ki zagotavlja, da živali, ki so oddale mleko, niso bile krmljene s krmo iz gensko spremenjenih rastlin.


Sorodni članki

Kako pripraviti domače kislo mleko?

Mnogi ste pravo domače kislo mleko verjetno že preizkusili na turističnih kmetijah ali v planinskih kočah. Če pogrešate tisti pristen in neobdelan okus, lahko kislo mleko pripravite kar sami doma. Pomembno je, da za pripravo kislega mleka izberete čim bolj…

Več...

Slovenski siri, ki nosijo Zaščiteno označbo porekla

Slovenski siri z Zaščiteno označbo porekla se ponašajo s svojimi edinstvenimi zgodbami, zagotavljajo kakovost ter z vizualno oznako olajšajo vašo izbiro pri nakupu. Veste, kateri slovenski siri so vključeni v to shemo kakovosti? Slovenski siri že sicer izstopajo po kakovosti,…

Več...

Od zelenih pašnikov do kakovostnega mleka in mlečnih izdelkov

V Sloveniji pridelujemo različne vrste mleka in mlečnih izdelkov. Zaradi tradicije pridelave kravjega mleka ta prednjači po količini, a tudi količina kozjega in ovčjega mleka v zadnjih letih narašča. Svojo zanimivo zgodbo o pridelavi ovčjega in kravjega mleka ter proizvodnji…

Več...

Ste že slišali za seneno mleko?

Seneno mleko je posebna vrsta mleka, ki izvira iz kmetijske prakse, pri kateri krave niso krmljene s silažo. V poletnih mesecih se živali pasejo, pozimi pa se prehranjujejo predvsem s senom. Preberite, v čem so prednosti tovrstne pridelave in po…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem