Družinsko kuhanje: skrivno orodje za vzgajanje zdravih in srečnih otrok | Meso | Izbrana kakovost - Slovenija

Družinsko kuhanje: skrivno orodje za vzgajanje zdravih in srečnih otrok

Ste si kdaj želeli, da bi vaša kuhinja postala prostor za učenje, igro in družinsko povezovanje? Kuhanje z otroki lahko postane izobraževalna in zabavna dejavnost, ki spodbuja kreativnost, komunikacijo in najpomembneje: zdrave prehranjevalne navade.

Vse to svoja otroka uči avtorica, blogerka in predana kuharica Ana Žontar Kristanc. Kako se tega loteva in kako ji pri tem pomaga znak »izbrana kakovost – Slovenija«? Preberite njene nasvete! 

1. Osnove gojite od majhnega 

»Če ima otrok kuharske osnove v krvi od majhnega, mu bodo te ostale,« meni Ana. Sama svoja dva otroka že dolgo uči kuharskih navad. Prisotna sta pri pripravi vseh obrokov – tudi če gre le za ribanje korenčka. »Na ta način gradite odlično podlago za nadaljnje učenje kuharskih veščin, ki jih otrok lahko naprej razvija sam,« poudarja.

»Jaz v prehrano svojih otrok redno vključujem izdelke z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«, ki so zaradi kratkih poti bolj sveži in polnega okusa. Taki izdelki ohranjajo tudi bistvena hranila, ki jih otroci potrebujejo za svoj razvoj. So toliko bolj kakovostni in jih otroka zdaj že sama prepoznata po okusu in tudi po izgledu,« razlaga Ana.

2. Kuhanje naj bo prilagojeno vam 

Kuhanje prilagodite svojim potrebam. Naj bodo vaši obroki takšni, kot so vam všeč in v katerih uživate. To je enostavneje, če pripravljate jedi sami. »Kuhanje doma je veliko bolj zdravo in uravnoteženo, veste pa tudi, kaj točno dajete vase,« dodaja. Tako Ana s kuhanjem doma pridobi nadzor nad kakovostjo, svežino in zdravimi sestavinami svojih obrokov, kar ji omogoča boljše počutje in večje zadovoljstvo pri uživanju svojih jedi.

Ana poudarja, da doma pripravljeni obroki ponujajo več zdravstvenih koristi in uravnoteženost, saj tako natančno vemo, katere sestavine uporabljamo. Pri njih doma so tako vedno tudi izdelki, ki nosijo znak »izbrana kakovost – Slovenija«. Tako na primer pri mesu natančno pozna njegov izvor, hkrati pa ji oznaka zagotavlja, da so ti izdelki lokalno pridelani in predelani. Omejen čas transporta živali (največ šest ur za govedino in pet ur za perutnino) vpliva tudi na svežino izdelka. »Kratek transport predstavlja manj stresa za živali, kar se pozna tudi na izgledu in okusu mesa,« dodaja Ana.

Esihflajš

3. O prehrani se veliko pogovarjajte

»Poleg samega kuhanja moja dva najmlajša zdrav odnos do hrane gojita tudi prek pogovora. Pri nas se o hrani ogromno pogovarjamo. O tem, kako pomembna je zdrava in uravnotežena prehrana, da je bolje kuhati doma, največ pa o tem, kako ključna je izbira kakovostnih sestavin,« izpostavlja in dodaja, da njena sinova že v trgovini pokažeta na veselega, zeleno-rjavega smeška.

»Na enostaven način sem jima razložila, da znak pomeni visoko kakovost mesa, saj prihaja s slovenskih kmetij in je zato tudi bolj sveže, pa tudi, da lahko vsakemu kosu mesa sledimo vse do kmeta. Povedala sem jima tudi, da ko izberemo meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«, poskrbimo za to, da bomo kakovostno jedli ter hkrati poskrbeli za ohranjanje lokalnega podeželja. Tudi narava bo precej manj onesnažena, saj sestavin za naše kosilo ni treba pripeljati iz kake daljne države,« dodaja in razloži, da se s tem razumevanjem otroci naučijo ceniti kakovostne sestavine: »Zdi se mi, da zdaj že kar dobro razumeta, da je vse to zelo pomembno.«

»Otrokoma želim prek nezahtevnega kuhanja in igre privzgojiti dober odnos do hrane in zavedanje, da ima kakovostna hrana dolgoročne dobrodejne učinke na našo družino in na širšo družbo.«

Anina modrost

»Notri morate vložiti ljubezen. Če greš z negativno energijo v obrok, gre vedno nekaj narobe; če greš s pozitivno energijo in ljubeznijo v obrok, pa vedno uspe.«

4. Kuhajte z ljubeznijo

Naj bo to z otroki ali brez njih – Ana pravi, da vedno kuhajte z ljubeznijo. To lahko poskusite že s spodnjim receptom za enostavno mesno jed – mini burgerje z mesnimi kroglicami in mocarelo, ki jo njuna najmlajša enostavno obožujeta. 

Preizkusite Anin recept za domače mini burgerje

Enostavni mini burgerji z mesnimi kroglicami in mocarelo


Sorodni članki

Slovensko meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«: spoznajte zgodbo kmetije Bukovje

Pomembno je vedeti, od kod prihaja meso, ki najde prostor na našem krožniku. Meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija« prinaša zagotovilo, da jemo kakovostno hrano, ki je pridelana in predelana v Sloveniji. S skrbno rejo in naravno prehrano je…

Več...

Ali res veste, kakšna je razlika med navadnim piščancem in piščancem, ki nosi znak »izbrana kakovost – Slovenija«?

Na kmetiji Hudin se že več kot 40 let ukvarjajo z vzrejo, zakolom in prodajo domačih piščancev. V delo je vpeta vsa družina, tudi otroci, ki že od malega pomagajo na kmetiji. Ker cenijo kakovostno slovensko hrano in želijo ponuditi…

Več...

Funkcionalno telo se gradi tako v telovadnici kot v kuhinji

Ali ste vedeli, da za funkcionalno telo in gradnjo mišic ni dovolj zgolj redna vadba, temveč tudi uravnotežena prehrana z zadostno mero beljakovin? Nuša Gnezda, priznana fitnes trenerka za ženske ter zagovornica uravnoteženega življenjskega sloga, pojasnjuje, kako kakovostna prehrana pripomore…

Več...

»Ne želodec, treba je hraniti možgane!«

Emilija Pavlič, upokojena kuharica, ki je v času službovanja kuhala otrokom v vrtcu in šoli in je tudi avtorica več kuharskih knjig, zase pravi, da je zagovornica otrok oziroma njihove uravnotežene prehrane.Zaupala nam je pet priporočil, ki naj bi se…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem