Nacionalna shema

Evropska shema

Kostanj – kralj jeseni

Kostanj v ponvi na leseni mizi

Članek je del portala:

Naša super hrana
Kazalo:

Jesen je čas za kostanjev piknik in nabiranje slastnih darov narave. Kostanj lahko porabimo v različnih inovativnih receptih ter izkoristimo hranila in vitamine, ki nam jih zagotavlja.

Kostanj izvira iz Evrope in male Azije, v naših gozdovih pa je zrel v oktobru in novembru. Za kostanj je značilno, da vsako tretje leto obrodi še posebej obilno. Poznamo več vrst kostanja, v naših gozdovih pa je najpogostejši pravi kostanj. Kadar se ponj odpravimo v gozd, je pomembno, da ob tem ravnamo odgovorno in upoštevamo gozdni bonton.

Kostanj je bogat s prehranskimi vlakninami

Kostanj vsebuje večjo količino ogljikovih hidratov, prehranskih vlaknin, esencialnih maščobnih kislin, vitaminov, mineralov in antioksidantov. Odlikujejo ga visoke vsebnosti vitaminov, kot so vitamin C, folat, vitamin B6 in tiamin, ter mineralov, kot so mangan, baker in kalij. Prav tako je kostanj bogat vir prehranskih vlaknin, ki ugodno vplivajo na prebavo in zdravje.

Nasvet za shranjevanje kostanja

Obrani kostanj je dobro pustiti nekaj dni, saj tako pridobi sladkobo. Kljub vsemu pa ga ni priporočljivo hraniti več kot dva tedna. Kuhane kostanje lahko tudi zmeljete, jim dodate malo mleka in jih zamrznete za kasnejšo uporabo.


Prehranski nasveti

Trenutno prebirate portal …

Naša super hrana!

Nacionalni projekt »Naša super hrana« je skupni projekt države ter sektorjev, namenjen promociji lokalno pridelane in predelane hrane.

Bogat nabor izobraževalnih vsebin

Z izobraževalnimi vsebinami in nasveti spodbujamo poseganje po lokalno pridelani hrani ter opozarjamo na odgovorno ravnanje s hrano.

Sheme kakovosti

Izbrana kakovostekoloski-2zaščitena označba poreklazaščitena geografska označbazajamčena tradicionalna posebnostLogotip_Integrirana-pridelavaVišja kakovost logotip

O lokalni hrani

chickenIkona mlekoIkona-ribeIkona-sadjeIkona-zelenjavaIkona-zito