Naš super grah
Verjetno bi težko našli vrt, na katerem ne gojijo te res nezahtevne stročnice. Enostavna je za vzgojo in obilno obrodi. Sezona rasti lahko traja vse do začetka zime. Po priljubljenosti med stročnicami se grah verjetno umešča na drugo mesto takoj za fižolom. Toda v nasprotju s fižolom lahko uživamo tudi sveži grah.
Vsebuje veliko koristnih hranil, hkrati pa ima precej nizko energijsko vrednost. Stročnice so dober vir beljakovin, grah pa se ponaša še z vsebnostmi železa, cinka, vitamina A in folne kisline (vir: prehrana.si). Okusna zrna bodo ohranila največ koristnih snovi, če jih zaužijemo sveža. A grah ne povzroča nobenih preglavic pri shranjevanju. Nezahteven je za zamrzovanje, nekateri ga vlagajo v slanico, že naši predniki pa so ga za uporabo pozimi posušili.
Ko kupujemo grah, izberimo tistega iz lokalnega okolja. Svež grah ima napete, brezmadežne, enakomerno svetlo zelene stroke. Če ne užijemo svežega, grah kuhamo le kratek čas, da ohranimo njegove dobre lastnosti. Najbolje je, da ga samo na hitro podušimo na maslu, oljčnem ali bučnem olju. Mladi grah zahteva od tri do pet minut kuhanja, nekatere sorte pa potrebujejo do 15 minut. Če ga takoj po kuhanju speremo s hladno vodo, bo ohranil močno zeleno barvo.
Največkrat ga ponudimo k različnim vrstam mesa, ribam ali h krompirju. Skupaj z drugimi vrstami zelenjave ga uporabimo v solatah, juhah ali prilogah. Pri nakupu živil bodimo pozorni na njihovo svežino in izvor.