Pri naročilu hrane izrazite željo po kakovostnem mesu lokalnega porekla
Privoščite si kakovosten kos mesa slovenskega porekla, četudi morda v nekoliko manjši količini ali manj pogosto.
Ob misli na goveji zrezek na žaru se marsikomu pocedijo sline. Pri uživanju mesa je kakovost surovine izjemno pomembna. Ali ob naročilu v restavraciji povprašate po poreklu mesa? Pravilno bi bilo, da bi. O pestrosti ponudbe mesa domačih rejcev, zadrug in mesnopredelovalnih podjetij na meniju restavracije je spregovorila Špela Šuc, ki vodi Gostilno pri Mari. Poudarja, da ozaveščeni potrošniki, ki zahtevajo živila lokalnega porekla, pomagajo ohranjati mesto kakovostnim surovinam v gostinski ponudbi.
Začetki Gostilne pri Mari segajo v leto 1954, ko sta gospa Mara in gospod Vili začela z majhno domačo »oštarijo« na podeželju. Z leti se je le-ta razvijala, saj se je dober glas o prijazni in gostoljubni gostilni širil na vse strani. To tradicionalno slovensko gostilno v Kamniku pod Krimom soustvarjajo že tri generacije. Kulinarično zgodbo sta začela pisati Mara in Vili, nadaljevala Marta in Silvo, danes pa Gostilno pri Mari vodita brat in sestra, Rene in Špela Šuc.
Kako v Gostilni pri Mari ohranjajo tradicijo? »Tradicijo vidimo kot ohranjanje običajev iz preteklosti ter negovanje dogodkov in praks, ki so se prenašale iz roda v rod. To velja tudi na področju gastronomije in kulinarike. Pri naši hiši še vedno ostajajo običaji v povezavi s pripravo hrane in izborom sestavin. Del te tradicije so tudi meso in mesni izdelki. Strežemo več vrst mesa, predvsem teletino, svinjino in govedino. Del stalne ponudbe je perutnina, občasno pa gostom ponudimo tudi kozlička in jagnjetino,« pojasnjuje Špela Šuc.
Kakovostno slovensko meso s pridihom tradicije
Za pripravo navdušujočih mesnih specialitet v Gostilni pri Mari posvečajo posebno pozornost izboru glavne sestavine – mesa. Sogovornica poudarja: »Imamo stalnega dobavitelja. To je mesnica, ki ima izključno meso slovenskega porekla. Naš ključni kriterij je kakovost. Ta je vidna že ob pogledu na meso, predvsem pa se pokaže skozi postopke obdelave, torej pripravo, kuhanje in pečenje. Veliko nam pomeni, da poznamo celotno pot naših sestavin »od njive do kuhinje«.«
Številni lokalni rejci in predelovalci mesa so vključeni v shemo »izbrana kakovost«, njihovo meso, mesni izdelki in mesni pripravki pa so označeni z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«. Na policah trgovin lahko potrošniki najdemo sveže perutninsko, goveje in prašičje meso, mesne izdelke in mesne pripravke, kot na primer marinirano meso za peko, s to oznako.
Prednost znaka »izbrana kakovost – Slovenija« je jasno in poenoteno označevanje slovenskega porekla. Rejci in predelovalci mesa morajo biti za pravico do uporabe znaka certificirani in so podvrženi rednim letnim kontrolam neodvisnih certifikacijskih organov. To pomeni, da so bile živali rojene in rejene v Sloveniji, prav tako je bila tu izvedena tudi predelava mesa. Potrošniki imamo zagotovilo, da smo uživamo živilo preverjeno višje kakovosti.
Potrošnik sooblikuje ponudbo mesa v restavracijah
Ob pritisku uvoženega mesa vprašljive kakovosti si slovenski rejci vztrajno prizadevajo, da kakovostno meso lokalnega porekla ohranja mesto v ponudbi slovenskih restavracij. Pomembno vlogo pri tem ima tudi ozaveščenost potrošnikov. Eden od izzivov, ki pestijo slovenske rejce in mesnopredelovalno industrijo, ja ta, da gostje še premalo sprašujejo po izvoru sestavin. Le s krepitvijo zavedanja gostov o prednostih mesa lokalnega porekla in njihovo pripravljenostjo, da višjo kakovost tudi plačajo, se ohranja mesto kakovostnim surovinam v ponudbi.
Špela Šuc razlaga, da je rešitev v ozaveščanju gostov: »V naši gostilni imamo navado, da vselej poudarimo poreklo ali konkretno pridelovalca, torej kmeta, zadrugo ali predelovalno podjetje, ko imamo določene sestavine, denimo meso, v ponudbi. Zato je nujno, da natakar, ki goste postreže, pozna, kaj hiša ponuja, in da je dobro seznanjen s sestavinami. Svojo vlogo imajo tudi gostje, ki spoštovanje truda in skrbnosti naših kmetov in mesnopredelovalnih podjetij nagradijo s plačilom primerne cene za kakovostna živila.«
Podpiranje stabilne oskrbe z mesom
Pomembnost samooskrbe naše države se je še posebej pokazala v obdobju epidemije novega koronavirusa. »Obdobje od marca 2020 je bilo za sektor gostinstva zelo zahtevno. Gostinci smo morali stopiti iz udobja vsakdanje prakse in se znajti, kako preživeti v okviru novih omejitev. Potrošniki so čedalje bolj zahtevni in po epidemiji se je to le še bolj izrazilo,« izpostavlja sogovornica.
Živilska industrija je ves čas izpostavljena spremembam v pričakovanjih in okusih potrošnikov, opisuje Špela Šuc: »Sprememb in izzivov v naši panogi še zdaleč ni konec. Opažamo, da si le peščica ljudi lahko privošči kakovostne obroke v dobrih gostilnah. Ljudje čedalje manj kuhajo doma, v gostilnah pa pričakujejo cenovno ugodne obroke. Vemo pa, da so v tem primeru vprašljive sestavine, saj sta kakovost in cena vendarle povezani. Kljub temu pričakujemo, da se bo v prihodnje še krepilo povpraševanje po dostavi hrane, storitvah cateringa ter pogostitvi gostov na njihovem domu.«
Poseganje po živilih lokalnega porekla zagotavlja stabilnost vseh členov v prehrambni verigi – vse od kmetov, zadrug in predelovalnih podjetij do trgovcev in gostincev. Čeprav je potrošnik zadnji člen v tej verigi, ima izjemen vpliv za dolgoročni razvoj tako kmetijske kot živilskopredelovalne panoge.
»Zelo pomemben kriterij pri izbiri mesa je cena. Na žalost cena velikokrat preglasi željo po kakovosti. Vsekakor upam, da bo prevladal trend kakovosti nad cenovno ugodnostjo in količino. V tem duhu pozivam vse ljubitelje mesa, da si privoščite kakovosten kos mesa, četudi morda v nekoliko manjši količini ali manj pogosto. Z izvrstnim mesnim obrokom boste nahranili vašo telo in dušo.«
Vas zanima več o tematiki?
Kliknite na povezavo.