Nacionalna shema

Evropska shema

»Seneno meso« odslej z oznako Zajamčena tradicionalna posebnost

Krave na pašniku, v desnem zgornjem kotu slike znak Zajamčena tradicionalna posebnost

Članek je del portala:

Naša super hrana
Kazalo:

Evropska komisija je zaščitila »seneno meso« z oznako Zajamčena tradicionalna posebnost. Vlogo za zaščito »senenega mesa« je leta 2020 na ministrstvo vložila Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije.

Pobudo za zaščito »senenega mesa« je leta 2020 vložila Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije. V času postopka zaščite so rejci »senenega mesa« in »senenega mleka« ustanovili Zavod seneno meso in mleko. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je »seneno meso« prehodno začasno zaščitilo, leta 2023 pa je na Evropsko komisijo poslalo vlogo za njegovo registracijo na nivoju Evropske unije. Evropska komisija je v Uradnem listu Evropske unije objavila Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2024/2890 z dne 11. novembra 2024, s katero je zaščitila »seneno meso« kot zajamčeno tradicionalno posebnost.

Veste, po čem izstopa »seneno meso«?


Za »seneno meso« goveda, drobnice in kopitarjev je značilno, da se proizvaja po tradicionalnih proizvodnih postopkih, saj je kombinacija krmljenja sena in paše ter ima prednosti, ki so značilne za seneno mleko in pašno meso. Živali se v času vegetacije pasejo najmanj 120 dni na leto, pozimi pa se hranijo s suho voluminozno krmo. Uporaba fermentirane krme, kot so silaža in bale v foliji, ter gensko spremenjenih organizmov je prepovedana. Dovoljena dopolnilna krma vključuje sveže križnice, koruzo, žita in korenovke, kot so oves, krmna pesa in podobno.

Prireja »senenega mesa« temelji na lokalnih praksah, visokem deležu travniške krme in trajnostnem pristopu, ki prispeva k ohranjanju podnebja, tal in biotske raznovrstnosti.

»Seneno meso« na voljo le pri certificiranih rejcih

Rejci, ki želijo svoje proizvode tržiti pod oznako »seneno meso«, morajo pridobiti certifikat, ki potrjuje skladnost njihove proizvodnje s predpisano specifikacijo.

Kdo izvaja certificiranje?

Certificiranje izvajajo trije organi:

  • Bureau Veritas,
  • Inštitut KON-CERT,
  • Inštitut za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru (IKC UM).

Rejci, ki so že certificirani za proizvodnjo »senenega mesa«, so objavljeni v Evidenci shem kakovosti. »Seneno meso«je že 30 slovenski proizvod, registriran pri Evropski komisiji.

Ali ste vedeli?

Avstrija je že leta 2016 pri Evropski komisiji zaščitila ime »seneno mleko« v nemškem, angleškem, španskem, francoskem in italijanskem jeziku. Ker je »seneno mleko« zaščiteno kot zajamčena tradicionalna posebnost in njegova proizvodnja ni geografsko omejena, se na pobudo slovenskih rejcev in po zaključenem postopku pri Evropski komisiji od leta 2022 ime »seneno mleko« (krav, ovac in koz) lahko uporablja tudi v slovenskem jeziku.

Preberite tudi …


Lokalna pridelavaOdmevi na dogodkeZajamčena tradicionalna posebnostMesoSektor mesa

Trenutno prebirate portal …

Naša super hrana!

Nacionalni projekt »Naša super hrana« je skupni projekt države ter sektorjev, namenjen promociji lokalno pridelane in predelane hrane.

Bogat nabor izobraževalnih vsebin

Z izobraževalnimi vsebinami in nasveti spodbujamo poseganje po lokalno pridelani hrani ter opozarjamo na odgovorno ravnanje s hrano.

Sheme kakovosti

Izbrana kakovostekoloski-2zaščitena označba poreklazaščitena geografska označbazajamčena tradicionalna posebnostLogotip_Integrirana-pridelavaVišja kakovost logotip

O lokalni hrani

chickenIkona mlekoIkona-ribeIkona-sadjeIkona-zelenjavaIkona-zito