So več kot krompirjevi žganci – to so DÖDOLI
Če ste si zaželeli preproste, vendar “aktivne” priprave kosila, je kuhanje dödolov ravno pravi izziv. Gre za staro, domačo prekmursko jed, ki se kar topi v ustih. Veliko čarobnosti Prekmurja se skriva v prekmurski kulinariki in v tej deželi prijaznih ljudi vas znajo presenetiti tako z okusi kot s pripravo jedi. Denimo z dödoli. Ti so nekaj posebnega! Jih poznate?
Dödoli. Aha, žganci!? “Ne, niso krompirjevi žganci! To so dödoli!” pravi Prekmurka Urška Fartelj, ki prisega na lokalno, sezonsko, domače, doma vzgojeno ali pripeljano od sosednjega kmeta, slovensko skratka! Je ambasadorka Prekmurja, ki zna odlično vrteti kuhalnico in tudi besede na svojem nadvse priljubljenem blogu 220 stopinj poševno – in te res znajo zadišati po domačih prekmurskih jedeh.
“Dödoli, kot jih je delala moja mami”
“Moji recepti so zapisani tako, kot so jedi pripravljali v Prekmurju moji predniki. Če sem kje naredila spremembe, je to zapisano, ker spoštujem tradicijo in se mi ne zdi pošteno kvariti tradicionalnih receptov s čim eksotičnim,” pravi Urška. “Dödole ali dödoli (v nekaterih predelih Prekmurja) so stara prekmurska jed, pri kateri se je treba nekoliko potruditi tako za pravilno izgovorjavo (smeh) kot pri kuhi – za pripravo je namreč potrebne nekaj fizične moči.”
Samostojna jed, ki se jo splača pustiti še malo “za zvečer”
Dödole so običajno jedli kot samostojno jed, zraven pa so postregli veliko skledo zelene solate, pripravljene z bučnim oljem in domačim jabolčnim kisom. Gospodinje so navadno pripravile več dödolov, kot se jih je za kosilo dalo pojesti. Popečeni na svinjski masti so naravnost fantastični. Zlato prepraženi dobijo slastno in hrustljavo skorjico.
Avtorica naslovne fotografije: Urška Fartelj