Svetovni dan oljke
26. november je od leta 2019 s strani UNESCO razglašen za svetovni dan oljk s ciljem zaščititi oljko, med drugim pa tudi spodbuditi vrednote miru, modrosti in harmonije, ki jo simbolizira. Preberite, na kaj je dobro biti pozorni pri nakupu.
Slovenska Istra je eden najbolj severnih predelov, kjer še uspeva oljka. Glede na klimatske pogoje in prst ima slovensko oljčno olje značilno grenčino in je zelo cenjeno tudi v kulinariki. Slovensko oljčno olje dosega vrhunsko kakovost in je prepoznavno tudi v svetu. Že nekaj let zapored so regijo Istro razglasili kot pridelovalno območje, kjer se pridelujejo vrhunska oljčna olja.
V Sloveniji ima oljčnike 2.808 kmetijskih gospodarstev
Skupna površina oljčnikov v Sloveniji sicer predstavlja le 0,3 % vseh kmetijskih zemljišč in znaša 2.356 ha dejanske rabe. Oljčnike ima 2.808 kmetijskih gospodarstev. Večina oljčnikov je v Slovenski Istri (96 %), ostala območja pa so še Goriško, Goriška Brda, Vipava in Kras.
Priročen nasvet
Poskusite olje z Zaščiteno označbo porekla
Oljčno olje Istra in Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre sta živili z zaščiteno označbo porekla. »Istra« je ekstra deviško oljčno olje, pridobljeno neposredno iz plodu oljke, izključno z mehanskimi postopki. Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre pa je bilo iz oljke pridobljeno izključno z mehanskimi postopki in ni ne kemijsko ne toplotno obdelano ter ne vsebuje nobenih aditivov. Ekstra deviško oljčno olje predstavlja najvišjo, torej najbolj kakovostno kategorijo.
Ob nakupu bodimo pozorni na poreklo in označbe
Ob nakupu bodimo zelo pozorni na označbe. Kljub temu, da so tuja oljčna olja včasih cenovno ugodnejša, se je po njenih besedah potrebno zavedati, da se slovensko oljčno olje prideluje v zelo zahtevnih pogojih, kar poviša strošek pridelave, vendar pa je potrebno imeti v mislih, da so naše oljke ročno obrane, pridelujejo se majhne količine in nedvomno gre za olje izvrstne kakovosti.
Vas zanima več o tematiki?
Kliknite na povezavo.