Teden slovenske hrane 2024

V Sloveniji v tednu od 11. do 17. novembra 2024 prvič obeležujemo teden slovenske hrane, ki spodbuja k ponovnemu odkrivanju bogate tradicije domačih jedi ter koristi lokalno pridelane hrane. Osrednji dogodek je Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo letos potekal v petek, 15. novembra.

Vlada RS je na pobudo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z dvanajstimi stanovskimi organizacijami decembra 2023 sprejela sklep o razglasitvi tedna slovenske hrane, ki se bo vsako leto odvijal v tretjem tednu novembra. 

Zakaj obeležujemo teden slovenske hrane?

Teden slovenske hrane poudarja pomen lokalnih sestavin ter spodbuja večje zavedanje o prednostih uživanja slovenskih živil. Cilj je, da prebivalci bolj posegamo po slovenski hrani ter s tem podpremo domače kmete in predelovalce. 

Tradicionalni slovenski zajtrk – osrednji dogodek tega tedna

Ena izmed osrednjih aktivnosti tedna je projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki ga bodo 15. novembra obeležili v vrtcih, osnovnih šolah in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami po vsej Sloveniji. Letošnji projekt izpostavlja vseh pet sestavin tradicionalnega slovenskega zajtrka, in sicer kruh, maslo, mleko, jabolko in med, slogan pa se glasi »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!«. Plakat in druga gradiva za Tradicionalni slovenski zajtrk najdete TUKAJ.

Obeležimo teden slovenske hrane vsi

Želimo si, da bi se tednu slovenske hrane pridružil širok krog sodelujočih, od javnih zavodov in gostinskih obratov do trgovcev in potrošnikov v domačem gospodinjstvu. Javni zavodi in gostinci so povabljeni, da v tem tednu obogatijo svoje jedilnike s tradicionalnimi slovenskimi jedmi iz lokalno pridelanih sestavin. Za lažje sestavljanje jedilnikov je na voljo e-knjižica Recepti z okusi Slovenije, ki ponuja nabor receptov z lokalnimi sestavinami. Poglejte in povprašajte v svoji najljubši gostilni, katere jedi iz lokalnih sestavin so pripravili v tednu slovenske hrane.

Spodbujanje k nakupu slovenske hrane 

Teden slovenske hrane ponuja priložnost, da trgovci izpostavijo lokalno pridelana živila v svojih prodajalnah. Z vidno postavitvijo slovenskih izdelkov in uporabo plakata, ki ozavešča o tednu slovenske hrane, prispevajo k temu, da potrošniki lažje najdemo in izberemo lokalne proizvode, hkrati pa pogosteje posegamo po njih in jih vključimo v svoje vsakodnevne nakupne odločitve.

V tednu slovenske hrane nakupujmo izključno lokalno

Potrošniki lahko v tednu slovenske hrane izkažemo podporo lokalnim pridelovalcem s premišljenimi nakupi. V trgovini bodimo pozorni na poreklo izdelkov in prednostno izbirajmo lokalno hrano. Vzemimo si čas in obiščimo tudi lokalno tržnico ali si pomagajmo z Zemljevidom ponudnikov lokalne hrane, kjer lahko preprosto poiščemo lokalne kmete in pridelovalce ter kupimo domače proizvode neposredno v svoji okolici. Na ta način neposredno podpiramo slovensko pridelavo in predelavo ter prispevamo k ohranjanju domačih delovnih mest.

Spodbujanje zdravih prehranjevalnih navad

Teden slovenske hrane spodbuja tudi k bolj trajnostnim in zdravim prehranjevalnim navadam. Poudarja vrednote, kot so spoštovanje hrane, razumevanje pomena lokalno pridelane hrane ter ozavešča o tradicionalnih načinih pridelave in predelave. 


Sorodni članki

Letos bomo prvič obeležili teden slovenske hrane

Do zdaj smo tretji petek v novembru obeleževali dan slovenske hrane, ob katerem je po vsej Sloveniji potekal tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. Po sklepu Vlade pa bomo po novem vsak tretji teden v novembru obeleževali kot teden slovenske hrane. Prvo…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk 2022

Ob dnevu slovenske hrane, ki poteka vsak tretji petek v novembru, letos 18. novembra 2022, bomo izvedli že dvanajsti Tradicionalni slovenski zajtrk. Letošnja osrednja tema je mleko in mlečni izdelki, ki jo ponazarja tudi letošnji slogan »Zajtrk z mlekom –…

Več...

Tretji petek v novembru je dan slovenske hrane

Osnovni namen dneva slovenske hrane, v okviru katerega poteka tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki ga letos obeležujemo 18. novembra, je izobraževati in ozaveščati naše mlade in z njimi tudi širšo javnost o velikem pomenu uravnoteženega prehranjevanja. Za dobro hrano…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk je bil uspešen

Letošnji jubilejni 10. Tradicionalni slovenski zajtrk je bil zaradi epidemije drugačen od prejšnjih, saj otroci tradicionalnih živil niso zaužili v šolah in vrtcih, kljub temu pa je bilo uspešno izvedenih mnogo promocijskih aktivnosti in ozaveščanja o pomenu zajtrka.V petek, 20.…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem