Tradicionalni slovenski zajtrk je bil uspešen
Letošnji jubilejni 10. Tradicionalni slovenski zajtrk je bil zaradi epidemije drugačen od prejšnjih, saj otroci tradicionalnih živil niso zaužili v šolah in vrtcih, kljub temu pa je bilo uspešno izvedenih mnogo promocijskih aktivnosti in ozaveščanja o pomenu zajtrka.
V petek, 20. novembra, smo obeležili dan slovenske hrane, potekale pa so tudi aktivnosti, povezane s projektom Tradicionalni slovenski zajtrk.
Pregled desetih let prehojene poti
Na novinarski konferenci, ki jo je letos ob Tradicionalnem slovenskem zajtrku organizirala Čebelarska zveza Slovenije, so bili predstavljeni poudarki in kratek opis desetletne poti Tradicionalnega slovenskega zajtrka. Vsi govorci so si bili edini, da je hrana, ki jo pridelajo in predelajo naši kmetje, kmetijska in živilska podjetja ter zadruge zaupanja vredna, z odločanjem za lokalno oziroma slovensko hrano pa jih lahko vsi skupaj podpremo pri njihovih naporih in izkažemo naše spoštovanje do njihovega dela.
Čebelarska zveza Slovenija, ki je bila pobudnica medenega zajtrka, je ob 10. obletnici v simbolično zahvalo za uspešno sodelovanje Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano podarila čebelnjak.
Video izjave deležnikov ob dnevu slovenske hrane
Ob dnevu slovenske hrane in izvedbi Tradicionalnega slovenskega zajtrka so nekateri deležniki, ki projekt pomagajo soustvarjati, podali svoje videnje pomena tovrstnih aktivnosti in spodbud. Video izjave so podali dr. Jože Podgoršek, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije, dr. Ignacija Fridl Jarc, državna sekretarka na Ministrstvu za kulturo, Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije, Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, dr. Matej Gregorič iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje, mag. Ervin Kosi, V. D. generalnega direktorja Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja ter Anja Mager, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine.
Razlaga pomena logotipa projekta Tradicionalni slovenski zajtrk
Ob 10-letnici izvedbe projekta Tradicionalni slovenski zajtrk smo se vrnili na sam začetek in se spomnili nastanka logotipa.
Spomnili smo se tudi na najranljivejše
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je na dan slovenske hrane spomnilo tudi na najranljivejše skupine, saj so s pomočjo humanitarne organizacije z zajtrkom razveselili nekaj materinskih domov in drugih skupnosti, med katerimi so tudi brezdomci, deložiranci, zasvojenci in psihiatrični bolniki. Prav tako so se spomnili tudi na vse, ki v teh zahtevnih časih skrbijo za zdravstveno stabilnost v državi ter 23 bolnišnicam namenili 4.800 kilogramov jabolk za zdravstvene delavce in bolnike, ki so zahvala za trud in srčnost za naporno delo.
Šole so poskrbele za nekoliko drugačno izvedbo
Glede na to, da Tradicionalnega slovenskega zajtrka zaradi z epidemiološkimi razmerami povezanega šolanja na daljavo ni bilo mogoče izvesti, je bila šolam podana pobuda, da pri pouku na daljavo del šolske ure, ali po njihovi presoji kar celo, namenijo vsebinam, povezanim z dnevom slovenske hrane. Tako so se pogovarjali o tem, kdo pridela slovensko hrano, koliko truda je vloženega v pridelavo, zakaj je hrana iz bližine boljša izbira, kakšna je vloga čebel in drugih opraševalcev ter zakaj je zajtrkovanje pomembno iz zdravstvenega vidika.
V pomoč pripravljena dva izobraževalna videa
Za šole in vse, ki se želijo podrobneje seznaniti s pomenom tradicionalnih živil in zajtrka v prehrani, sta bila pripravljena dva 5-minutna izobraževalna videa, kjer je podanih obilo uporabnih in poučnih informacij.
Plakat Tradicionalni slovenski zajtrk in gradiva za natisniti
Pripravljena so bila tudi gradiva na temo Tradicionalnega slovenskega zajtrka s sloganom »Zajtrk z medom – super dan!«, in sicer tematski plakat, plakat s prostorom za otroško risbico in poštevanka s sporočilom Tradicionalnega slovenskega zajtrka.
Izbor kakovostne literature na temo (pre)hrane
V okviru projekta Kulturni bazar so partnerji iz Pionirske – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo in Mestne knjižnice Ljubljana pripravili izbor najboljših otroških in mladinskih knjig ter izbor strokovne literature na temo hrane in prehrane. Seznam si lahko ogledate tukaj.
Promocijske aktivnosti na radiu
Številne promocijske aktivnosti in oglasi so se vrteli na Radiu 1, kjer so bile poslušalcem vsak dan podarjene praktične nagrade. Promocija dneva slovenske hrane in komunikacija najpomembnejših sporočil sta potekali tudi na Radiu Ognjišče.