Nacionalna shema

Evropska shema

Meso na žaru - posegajmo po lokalnem

Meso z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«

Meso z oznako »izbrana kakovost – Slovenija« izpolnjuje stroge kriterije kakovosti in izvora, določene z nacionalnimi predpisi.

pečeno meso na leseni deski
Kazalo:

Po čem izstopa meso z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«

Z znakom »izbrana kakovost – Slovenija« in navedbo države pridelave ter predelave je dovoljeno označevati sveže, ohlajeno in zmrznjeno goveje, prašičje in perutninsko meso ter mesne izdelke in mesne pripravke, ki izpolnjujejo predpisane zahteve. Ta znak potrošniku pove, da so vsi proizvodni postopki izvedeni v državi porekla surovine, torej da velja pravilo – rojeno, vzrejeno, zaklano in predelano v isti državi.

robert čebokelj

Kdo je lahko del sheme »izbrana kakovost«

V nacionalno shemo izbrana kakovost se lahko prostovoljno vključijo rejci in predelovalci mesa, rejci in predelovalci na kmetijah, klavnice in mesno-predelovalni obrati, ki v proizvodnih postopkih izpolnjujejo predpisane zahteve iz specifikacije in tako pridobijo certifikat za »izbrano kakovost«.


Nakup mesa z oznako »izbrana kakovost – Slovenija« vam zagotavlja:

  • Živali morajo biti rojene in rejene v Sloveniji ter meso predelano v Sloveniji.
  • Živali so krmljene s kakovostno krmo, meso je višje kakovosti.
  • Celoten proces zakola in predelave je popolnoma ločen od ostalega mesa ter zagotavlja 100 % sledljivost. 
  • Zagotovljen je dodaten neodvisen nadzor s strani certifikacijskih organov.

Kriteriji za pridobitev oznake »izbrana kakovost – Slovenija«

Rejci morajo zagotoviti dobrobit živali in imeti predpisan način vzreje. Krmni obrok za govedo mora tako vsebovati več kot 50 odstotkov voluminozne krme; izjema so teleta do šestih mesecev starosti, kjer je ta odstotek lahko manjši. Krma ne sme vsebovati krmil, ki so na listi posamičnih nedovoljenih krmil. Pri individualnem zdravljenju živali z antibiotiki se predpisana karenčna doba podaljša za 20 odstotkov. Čas transporta živali ne sme presegati šestih ur. Razlika je opazna tudi pri pridelavi perutninskega mesa, kjer mora biti krma brez živalskih beljakovin, dodajati morajo selen, čas transporta živali pa ne sme presegati petih ur.

»Pri sestavini se jed začne. Če ni kakovostne sestavine, je zelo težko ustvariti dobro jed, ne glede na vložen trud.«

Jorg Zupan,

lastnik restavracije Atelje in eden od prvih dobitnikov Michelinove zvezdice pri nas