O ponudniku
Ekološko ekstra deviško oljčno olje Villa EVA.
Oljka je že tisočletja prisotna V Goriških brdih. Po katastrofalni pozebi leta 1929 so oljčniki z briških gričev skoraj izginili. V takratni pozebi, ki je trajala kar nekaj dni je bila temparatura pod minus petnajstimi stopinjami Celzija. Ta pozeba ni prizanesla niti drugemu briškemu sadnemu drevju. Vendar smo Brici nasade obnovili, oljčnikov pa ne , saj je še vedno obstajala bojazen ponovne pozebe. V Brdih namreč oljke rastejo najvišje, najbolj severno v vsem Mediteranu in to jim zagotavlja izredno kvaliteto in bogato sadežno aromo. Tega pri ostalih mediteranskih oljih ne boste okusili. Tudi nagrade ki jih briška olja prejemajo širom po svetu potrjujejo to kvaliteto.
Brici smo šele v sedemdestih letih prejšnega stoletja ponovno pokazali zanimanje za gojenje oljk.
Med njimi je bila tudi naša družina, ki je del vinogradov spremenila v ekološke oljčnike.
V naših oljčnikih prevladujejo avtohtone sorte oljk in sicer Črnica in Drobnica.
Da bi dosegli vrhunske rezultate v mešanih oljih tako imenovanih blendih ali Cuvejih, smo posadili tudi sorte oljk ki imajo zelo saden in aromatičen okus. Med njimi prevladujejo predvsem sorte kot so Lecino, Maurino in Buga.
Seveda v oljčnikih ne sme manjkati niti Istrska Belica, zelo specifična sorta, s svojo posebno aromo in pikantno noto.
Kvalitetno ekstra deviško olje vsebuje od 98 -99 % triacilglicerolov z visokim deležem zelo stabilne oleinske kisline ( enkrat nasičene) in 1-2 % minornih sestavin, ki niso triacilglicerolnega izvora. Prav minorne sestavine nadgrajujejo oljčno olje v živilo, ki ima posebno mesto v kulinariki, predvsem mediteranski, kot varovalni prehrani. Pomembnejše minorne sestavine so steroli ( fitosteroli) vitamin E ( alfa-tokoferol) in aromatske spojine (olju dajejo aromo) ter seveda biofenoli.
Oljčni biofenoli so izjemno pomembni. Ker dajejo olju senzoričen profil, predvsem grenko in pikantno značilnost, in v sinergiji z vitaminom E preprečujejo oksidacijske procese tako v olju kot tudi v človeškem organizmu.
Da bi dosegli vse zgoraj omenjene kvalitete , pa je potrebno veliko neprestanega izobraževanja in izpopolnjevanja, tako v oljčniku kot v sami predelavi olja.
Poceni olja ne morejo biti vrhunske kakovosti. Za olje vrhunske kakovosti morajo biti vsi postopki od pridelave do obiranja in predelave plodov kakovostno izpeljani.
Stroški ekološkega obdelovanja oljčika , podzemnega namakanja ,ročnega obiranja, takojšne predelave nepoškodovanih plodov in spremljanje optimalne zrelosti so višji in cena olja tudi. Pri velikih količinah pridelanih oljk je težko ohraniti vrhunsko kakovost, saj morajo oljke obirati strojno, obrane plodove prevažati v tovornjakih, skladiščiti v kupih, kjer se pojavljajo mehanske poškodbe in oksidacija plodov.
Naša ekološka pridelava in predelava oljk temelji na ročnem obiranju in hitri predelavi oljk. Od obiranja do predelave preteče največ nekaj ur. Naši plodovi ne smejo bit mehansko poškodovani ali napadeni od napr. oljčne muhe odnosno drugih škodljivcev. Te izločimo že med nabiranjem.
Ob obdelavi v torkli oljčne plodove zmeljemo in jih na mehanski način izcedimo v oljčni mošt, pri tem nastane stranski produkt oljčne tropine.
Iz oljčnega mošta nato izločimo olje s centrifugiranjem.
Tako pridobljeno olje, ki je izbor najkakovostnejših plodov, je primerno za kulinarične užitke takoj po predelavi. Naših olj ne rafiniramo, saj bi tako izgubila skoraj vse biološko pomembne snovi, ki so bile s trudom pridobljene v plodovih.
Tudi shranjevanje odnosno skladiščenje olja igra zelo pomembno vlogo. Olje moramo hraniti pri temperature od 14 0C do 20 0C. Oljčno olje je tudi zelo občutljivo na oksidacio z UV svetlobo, zato je bolje, da je hranjeno v primerni embalaži npr. temne steklenice odnosno posode iz nerjavečega jekla. Olje je občutljivo na oksidacijo, ko je v stiku z zrakom, zato potrošnikom priporočamo nakup manjše, porabi primerne embalaže. Pridelavi, predelavi in seveda skladiščenju naš inženir živilstva in prehrane posveča veliko podrobnosti.
Na žalost v trgovinah velikokrat zasledimo olja z oznako “oljčno olje” ali pa celo “extra deviško olje “po zelo nizkih cenah. Že cena sama nam pove, da je nemogoče pridelati kvaliteten liter olja pod ceno 20 Eurov. Samo za primerjavo iz 100kg oljk pridobimo največ 1,5 l oljčnega olja. In še to pri sortah ki so zelo oljevita.
Na tržišču zasledimo veliko ponaredkov, ki so pridobljeni iz stranskega produkta, iz oljčnih tropin. Ti ponaredki so narejeni iz oljčnih tropin v katere dodajo cenejša olja in to prodajajo za oljčno olje. Raziskava ki jo je na trgu opravil naš inženir je pokazala, da je takih olj na policah raznih trgovin vsaj 70%.
Naša olja Villa EVA slovijo po velikem razponu različnih arom in okusov. Kupci lahko izbirajo med blagim, sadnim , sladkim in pikantnim okusom. Najbolj cenjeno je oljčno olje z bogato sadežno aromo , ki po vonju in okusu spominja na zdrave in sveže, optimalno zrele plodove oljk,, jabolk, svežih mandljev, artičok, paradižnikov in na sveže pokošeno travo. To lahko dosežemo samo zato, ker imamo v naših oljčnikih posajenih preko deset različnih sort oljk. Pikantno olje ki je največkrat produkt Istrske belice pa je cenjeno zaradi visoke vsebnosti biofenolov in daje olju zelo značilno grenkobo in pikantnost.
Na mednarodnih ocenjevanjih po svetu redno prejemamo najvišje ocene in zlate medalje za kakovost vseh naših olj. Pakiranja naših olj so v steklenicah po 0,5 l ki so položene v lične kartonske škatle, kar jim daje tudi eleganten videz in so lahko uporabna tudi za lepa in koristna darila.
Kemične analize ekoloških oljčnih olj blagovne znamke Villa EVA so pokazale na visoko vsebnost biofenolov in uravnoteženost maščobnokislinske sestave . Tako olje je lahko prebavljivo, pospešuje izločanje želodčnih sokov in omogoča boljšo absorcijo vitaminov, zlasti vitamina E in D . Varovalni učinek enkrat nenasičene maščobne kisline (oleinske) je, da preprečuje oksidacijo slabega LDL holesterola in s tem preprečuje nastanek srčno žilnih bolezni .Strokovnjaki varovalne prehrane so tudi dokazali da oljčno olje odlično varuje pred artritisom, koronarnimi boleznimi in rakom na dojki. Za vsa deviška oljčna olja je značilna vsebnost antioksidantov- polifenolov (biofenolov) zato se lahko skladno z uredbo EU št.432/2012 uporablja zdravstvena trditev :
POLIFENOLI V OLJČNEM OLJU PRISPEVAJO K ZAŠČITI LIPIDOV V KRVI PRED OKSIDATIVNIM STRESOM.
Zahvaljujemo se vam, da smo vam lahko predstavili naš produkt in da ste mogoče izvedeli nekaj več o tem čudovitem izdelku narave – zelenem zlatu oljčnem olju.
Villa EVA
Družina Brataševec