Nacionalna shema

Evropska shema

Novica

Zakaj izbrati slovenske ribe in kje dobimo sveže?

Odločitev za slovenske ribe je modra tako z vidika njihove hranilne sestave kot zaradi kratke poti do vašega krožnika. Preverite nasvete glede uživanja rib, smernice, kako prepoznati njihovo svežino, ter se seznanite s ključnimi nasveti za varno rokovanje.

Ribe - ulov na barki

Nasveti

Napotki za filiranje ribe

Naučite se filirati ribo sami, saj jo tako lahko porabite za več jedi. Z malo truda in spretnosti vam bo zagotovo uspelo! Na koncu je dodan tudi video filiranja, ki ga opravi chef Uroš Štefelin.

Filiranje ribe
Ribe - ulov na barki
Filiranje ribe

Namen in cilji projekta

Vsaka riba ima svojo zgodbo. Zgodbo, ki se začne z edinstveno lokalno vodo, kjer je gojena ali ulovljena. Zgodbo, ki jo ustvarjajo naši ribiči, ribogojci in predelovalci. Vse to daje okusu rib pristen karakter. A te zgodbe so našim očem večinoma skrite. Da jih cenimo, jih moramo najprej spoznati. In da jih okusimo, jih moramo najprej odkriti. Odkrijte in podprite lokalne ribiče, ribogojnice in predelovalce.

Povezovanje potrošnikov z lokalnimi ribolovnimi zgodbami

Potrošnikom želimo približati zgodbe vsake ribe, gojene ali ulovljene v edinstvenih lokalnih vodah.

Ozaveščanje o pomembnosti lokalnega ribolova

Želimo ozaveščati javnost o pomenu lokalnega ribolova za ohranjanje kulturne dediščine in naravnega okolja.

Izboljšanje dostopnosti lokalno pridelanih rib

Potrošnikom olajšati dostopnost do lokalno pridelanih in predelanih rib ter izdelkov iz njih.

Povečanje prepoznavnosti lokalnih ribičev in ribogojnic

Povečati prepoznavnost lokalnih ribičev, ribogojnic in predelovalcev v širši javnosti.

Spodbujanje kulinarične raznolikosti z lokalnimi ribami

Promovirati kulinarično raznolikost in bogastvo okusov, ki jih prinašajo lokalne ribe in izdelki iz njih.

Izobraževanje potrošnikov o izvoru in kakovosti rib

Ozaveščanje širše javnosti o pomenu zajtrka ter izbiri lokalno pridelanih živil.


Izjave

Mateja Čalušić

»Slovenija podpira nadaljevanje skupnih prizadevanj EU za trajnostno upravljanje z ribolovnimi viri. Pri pripravi in izvedbi predlogov ukrepov upravljanja je nujno upoštevati potencialni vpliv ukrepov na manjše ribiške sektorje.«

Mateja Čalušić,

ministrica za kemtijstvo, gozdarstvo in prehrano


klapavice in file surovega brancina na črni podlagi

Izbirajmo lokalne ribe

Potrošniki imamo veliko moč, da z nakupom izdelkov, ko so bili trajnostno pridelani (ali ulovljeni), spodbudimo tako proizvajalce kot dobavitelje k zagotavljanju zdravih in trajnostno pridelanih organizmov. To pomeni, da so bili ti organizmi zakonito ulovljeni oz. vzgojeni ter da so bili proizvodni procesi trajnostno naravnani ter nadzorovani. Trajnostne ribe in drugi organizmi so ustrezno označeni, npr. MSC certifikat za ujete organizme in ASC certifikat za organizme iz akvakulture. Posebne oznake ribjih proizvodov to označujejo, zato jih je treba pred nakupom dobro prebrati.


Najokusnejše zgodbe naših voda

Vsaka riba ima svojo zgodbo. Oradina se začne v očem skritih globinah Piranskega zaliva. Njihovo rast in razvoj podpirajo specifični pogoji, kot so temperatura vode, slanost in hranilne snovi, ki jim dajejo poseben pečat.

Vendar pa okus, ki ga prinaša lokalna orada, ni rezultat zgolj naravnega okolja. Pomemben del zgodbe pišejo tudi predani ribiči, ki se vsak dan podajajo na valove, z znanjem, ki se prenaša iz generacije v generacijo. S spoštovanjem do morja skrbijo, da je ulov kar najbolj svež in kakovosten. Prav ti nepogrešljivi dejavniki dajejo oradi pristen in poln okus, ki ga lahko okusimo ob vsaki sveže pripravljeni jedi. To je okus, ki pripoveduje o povezanosti med naravo, človekom in dediščino slovenskega morja.

Sorodni projekti

tradicionalni-slovenski-zajtrk
Tradicionalni slovenski zajtrk

Vseslovenski projekt, ki poteka vsak tretji petek v novembru ter spodbuja zavedanje o pomenu uživanja zajtrka ter o prednostih lokalne hrane.

Logotip Spoštujmo hrano, spoštujmo planet
Spoštujmo hrano, spoštujmo planet

Do leta 2030 smo se na globalni ravni zavezali prepoloviti količino odpadne hrane na prebivalca. To lahko dosežemo le s skupnimi prizadevanji, ki se začnejo pri vsakem posamezniku.


Sofinanciranje

naše super ribe logo
sofinancira EU logotip
slovenska zastava
i feel slovenija logo