Nacionalna shema

Evropska shema

Novica

Zmanjšanje količine odpadne hrane je eden ključnih ciljev do leta 2030

Do leta 2030 smo se globalni ravni zavezali prepoloviti količino odpadne hrane na prebivalca v prodaji na drobno in pri potrošnikih ter zmanjšati izgube hrane vzdolž proizvodne in dobavne verige, skupaj z izgubami po spravilu.

spoštujmo hrano, soštujmo planet

Obvestilo

Nov logotip za slogan Spoštujmo hrano, spoštujmo planet

V decembru 2023 je bil izbran logotip za slogan »Spoštujmo hrano, spoštujmo planet«, s katerim bomo podprli komunikacijske aktivnosti na področju zmanjševanja izgub hrane in odpadne hrane v verigi preskrbe s hrano.

Logotip Spoštujmo hrano, spoštujmo planet

Obvestilo

10 nasvetov za manj živilskih odpadkov

Z nekaj preprostimi odločitvami lahko bistveno zmanjšamo presežke hrane ter se usmerimo v bolj trajnostno prehranjevanje. Zelo veliko presežkov hrane nastaja v gospodinjstvih, ki proizvedejo kar 52 % odpadne hrane, zato je najbolje začeti pri sebi.

Zelenjava, razporejena v obliki srca, znotraj pa slogan in logotip Spoštujmo hrano, spoštujmo planet
spoštujmo hrano, soštujmo planet
Logotip Spoštujmo hrano, spoštujmo planet
Zelenjava, razporejena v obliki srca, znotraj pa slogan in logotip Spoštujmo hrano, spoštujmo planet

Video zgodba Spoštuj hrano, spoštuj planet – zavrzi manj

Brez moraliziranja in na simpatičen način želimo jasno pokazati, kako lahko preprosto zavržemo manj, ostanke pa z nekaj domišljije predelamo v čisto nove jedi. Cilj je predstaviti primere dobrih praks in smernice, kako lahko vsak od nas vsak dan pomembno prispeva k zmanjšanju skupne letne količine odpadne hrane, ki planet bremeni bolj kot letalska industrija.

Posameznike in gospodinjstva želimo spodbuditi k odgovornejšemu ravnanju s hrano in zmanjšanju količin odpadne hrane, pri čemer smo z glasbo in zgodbo načrtno nagovorili mlajše generacije, ki igrajo ključno vlogo pri spreminjanju potrošniških navad.


14 %

proizvedene hrane se izgubi med pobiranjem pridelka in maloprodajo

17 %

celotne svetovne proizvodnje hrane se po ocenah zavrže

43,7 %

hrane se v Sloveniji zavrže v gospodinjstvih

164.803 kg

odpadne hrane leta 2023 v Sloveniji

78 kg

hrane zavržemo na prebivalca (v Sloveniji)

Do leta 2030

bomo sledili trajnostnemu razvojnemu cilju 12.3: prepoloviti količino odpadne hrane na prebivalca v prodaji na drobno in pri potrošnikih

Spoštujmo hrano, spoštujmo planet

V svetu, kjer se soočamo z naraščajočimi izzivi trajnosti in odgovornega ravnanja z naravnimi viri, je pomembno, da se posvetimo enemu izmed najbolj osnovnih vidikov našega vsakdana: hrani. Logotip in slogan Spoštujmo hrano, spoštujmo planet odsevata našo zavezanost k zmanjševanju izgub hrane in odpadne hrane ter našem odnosu do hrane.


Namen in cilji projekta

Cilj projekta je prispevati k zmanjšanju količine odpadne hrane na prebivalca do leta 2030 in spremeniti odnos družbe do hrane. Osredotočamo se na ozaveščanje posameznikov o tem, kako lahko že majhna dejanja pomagajo pri doseganju tega globalnega cilja, znotraj Evropske unije pa si prizadevamo za zmanjšanje odpadne hrane tako v gospodinjstvih kot v maloprodaji in vzdolž celotne dobavne verige.

Izobraževanje o pomenu zmanjševanja odpadne hrane

Projekt poudarja, kako lahko posamezniki s preprostimi koraki, kot sta načrtovanje obrokov in pravilno shranjevanje hrane, zmanjšajo odpadno hrano in prispevajo k bolj trajnostnemu življenju.

Ozaveščanje o trajnostnih prehranskih sistemih

Cilj projekta je ozaveščanje o vplivu odpadne hrane na okolje. Ko zavržemo hrano, izgubimo tudi dragocene vire, kot so voda, energija in zemljišča, hkrati pa prispevamo k emisijam toplogrednih plinov.

Pomembnost zmanjšanja izgub hrane v kmetijstvu in maloprodaji

Poudarjamo, kako pomembno je preprečevanje izgub hrane v vseh fazah proizvodnje in prodaje. Boljša organizacija in skrbno načrtovanje lahko zmanjšata izgube in izboljšata izkoristek hrane.

Promocija trajnostnega načina življenja

Z zmanjševanjem količin odpadne hrane krepimo trajnostni življenjski slog, ki je ključen za ohranjanje naravnih virov in zmanjševanje vpliva na okolje ter prehranske varnosti.

Poudarjanje pomena pravilnega rokovanja z živili

Pravilno shranjevanje in ravnanje z živili je bistveno za zmanjšanje odpadne hrane. Z majhnimi spremembami lahko podaljšamo svežino živil.

Izobraževanje širše javnosti

Projekt izobražuje o tem, kako lahko lahko že z na videz majhnimi koraki zmanjšamo količino odpadne hrane.


Izjave

Mateja Čalušić

»Uspešna implementacija in komunikacija strategije in akcijskega načrta za manj izgub hrane in odpadne hrane v verigi preskrbe s hrano »SPOŠTUJMO HRANO, SPOŠTUJMO PLANET« je ena ključnih prioritet našega ministrstva, saj verjamemo, da manj odpadne hrane na individualni in skupnostni ravni odločilno prispeva k zelenemu, trajnostnemu prehodu. Predlog na ravni EU je znižati količino odpadne hrane na prebivalca v trgovini na drobno, obratih prehrane in gospodinjstvih za 30 % do leta 2030 ter za 10 % v predelavi in proizvodnji. Na ministrstvu smo si zadali še ambicioznejši cilj. Zavedamo se, da za dosego rezultatov potrebujemo pomoč celotne verige od kmetov ter proizvajalcev in predelovalcev do javnih zavodov, trgovcev, gostincev in predvsem potrošnikov.«

Mateja Čalušić,

ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Tadeja Kvas Majer

»Z video zgodbo Spoštuj hrano, spoštuj planet – zavrzi manj želimo brez moraliziranja in na simpatičen način jasno pokazati, kako lahko preprosto zavržemo manj, ostanke pa z nekaj domišljije predelamo v čisto nove jedi. Cilj naše strategije je predstaviti primere dobrih praks in smernice, kako lahko vsak od nas vsak dan pomembno prispeva k zmanjšanju skupne letne količine odpadne hrane, ki planet bremeni bolj kot letalska industrija.«

Tadeja Kvas Majer,

Direktorat za hrano in ribištvo

Generalna direktorica Direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal

»Na MKGP se zavzemamo, da bi si celotna veriga preskrbe s hrano prizadevala za manj izgub hrane in odpadne hrane. Zato smo leta 2021 skupaj z vsemi deležniki v verigi preskrbe s hrano pripravili strategijo in akcijski načrt, ki z različnimi ukrepi spodbujata vse deležnike v celotni verigi k manj izgubam hrane in odpadne hrane.«

Ana Le Marechal Kolar,

generalna direktorica Direktorata za hrano in ribištvo


Sorodni projekti

tradicionalni-slovenski-zajtrk
Tradicionalni slovenski zajtrk

Vseslovenski projekt, ki poteka vsak tretji petek v novembru ter spodbuja zavedanje o pomenu uživanja zajtrka ter o prednostih lokalne hrane.

Logo riba v glavi
Naše super ribe

Vsaka riba prihaja iz specifičnega okolja, kjer je gojena ali ulovljena, in za njenim pridelkom stojijo ribiči, ribogojci in predelovalci. S projektom želimo približati zgodbe teh ljudi in omogočiti podporo lokalni ribogojnici in ribištvu.