OPIS
Šarenka ima telo prekrito s črnimi pikami ali pegami, ki so lahko zelo številne ali pa tudi zelo redke. Običajno ima vzolž pobočnice širšo rdečkato liso, zaradi katere jo imenujejo tudi mavrična postrv. Barvno je lahko zelo raznolika in v naravi jih najdemo v široki paleti odtenkov, od srebrne do rumeno rjave. Po obliki je podobna postrvem in ima med hrbtno in repno plavutjo tolsto plavut ali tolščenko. Danes jo zaradi več dejavnikov uvrščajo med losose. Običajno pri nas zraste do 60 cm in doseže težo dobrih 3 kg.
PODOBNE VRSTE
Potočna postrv, jezerska postrv, sulec.
Od potočnih postrvi se razlikuje po tem, da po telesu nima rdečih pik, in zobovju, ki je pri potočnih postrveh veliko bolj ostro in izrazito. Lažje jo zamenjamo s sulcem in z jezersko postrvjo. Sulci imajo v prvih letih življenja izrazito daljšo glavo in vseskozi manj črnih pik po telesu. Jezerska postrv ji je prav tako precej podobna; najlažje ju ločimo po zobovju, ki je prav tako precej bolj ostro in izrazito pri jezerski postrvi kot pri šarenki.
ŽIVLJENJSKI PROSTOR
Šarenka izvorno prihaja z obal Tihega oceana, kjer sta njeni življenjski okolji tako morje kot tudi sladke vode. Tej izvirni anadromni formi pravijo tudi jeklenoglavka (Steelhead) zaradi značilnega srebrnega leska ob prihodu na drst v rečne sisteme. Kasneje so jih umetno naselili tudi na vzhodno obalo ZDA, kjer danes namesto v Tihi ocean migrirajo v velika jezera. Nemigratorne forme so razširjene praktično po vsej Severni Ameriki, prav tako pa danes umetno tudi po vseh ostalih kontinentih, razen Antarktike. Pri nas živi v naravi v izvirnih delih rek in jezerih, kjer je priljubljena ribolovna vrsta.
BIOLOGIJA
Večinoma je gojena v ribogojnicah, kjer je hvaležna in zaželjena riba, ker dobro uspeva in prirašča, saj velja za agresivno vrsto, ki se dobro hrani. Obdobje drsti je pri nas zelo široko in odvisno od tega, iz katere forme populacija izhaja. Tako imamo pri nas v rekah jesenske kot tudi spomladanske drstnice in resnični čas brez drsti je zgolj pozna pomlad, poletje in zgodnja jesen. Je izrazit plenilec in se v naravi hrani v začetku z vodnimi žužekami, raki in drugimi manjšimi nevretenčarji, zaradi katerih tudi dobi značilno rdečkasto progo vzolž telesa in na škržnih poklopcih. Kasneje se večji primerki praviloma hranijo z manjšimi ribami, raki oziroma malo večjimi organizmi.
ZANIMIVOSTI
Zanimivo je, da je na seznamu stotih najbolj invazivnih živalskih vrst na svetu, njena izvirna forma jeklenoglavke pa je ogrožena. V svetu velja za eno najbolj priljubljenih ribolovnih vrst.
PRIPRAVA
Šarenko najbolje pripravljamo na žaru ali v pečici, večje primerke lahko tudi filetiramo in prav tako pripravimo na oba načina.
RIBOLOV IN GOJENJE
Šarenka je pomembna športnoribolovna riba in se pri nas lovi večinoma na ta način – praviloma z umetnimi vabami s tehnikami muharjenja in vijačenja, redkeje tudi z vabami rastlinskega izvora.
SEZONA RIB., UPLEN, PROIZVODNJA
Šarenka v Sloveniji nima zakonsko predpisane najmanjše lovne mere, ima pa varstveno dobo, in sicer od začetka decembra do konca februarja.