Nacionalna shema

Evropska shema

ekoloski-2

Ekološki proizvodi

Pri ekološkem načinu kmetovanja je prepovedana uporaba lahko topnih mineralnih gnojil, kemično sintetiziranih fitofarmacevtskih sredstev (pesticidov), gensko spremenjenih organizmov in proizvodov pridobljenih iz teh organizmov ter različnih regulatorjev rasti.

V sistemu ekološkega kmetovanja je zagotovljen nepretrgan in transparenten nadzor nad pridelavo in predelavo teh pridelkov oziroma živil »od njive do krožnika« in tako zajamčena večja varnost tistim potrošnikom, ki se za takšne pridelke oziroma živila odločijo. Pri tem načinu kmetovanja je prepovedana uporaba lahko topnih mineralnih gnojil, kemično sintetiziranih fitofarmacevtskih sredstev (pesticidov), gensko spremenjenih organizmov in proizvodov pridobljenih iz teh organizmov ter različnih regulatorjev rasti.


Prednosti in obveznosti, ki jih prinaša uporaba oznake Ekološki proizvodi

Živila morajo zadoščati naslednjim zahtevam:

  • Živila morajo biti pridelana brez uporabe sintetičnih pesticidov, gnojil in gensko spremenjenih organizmov (GSO).
  • Pridelava mora spoštovati visoke standarde trajnostnega kmetovanja, kar vključuje skrb za varovanje naravnih virov in biotske raznovrstnosti.
  • Vsa živila morajo biti ustrezno certificirana in označena v skladu s predpisi, kar zahteva redne preglede s strani nadzornih organov.
  • Ekološki proizvodi morajo izpolnjevati zahteve glede minimalne obdelave, da ohranijo naravno kakovost in hranilno vrednost.

Kakšne so posebnosti sheme Ekološki proizvodi za posamezne sektorje?

Pomagajte si z naslednjimi povezavami.


Zakaj nakupovati izdelke z oznako Ekološki proizvodi?

  • Zagotovljena čim bolj naravna pridelava
    Izdelki z oznako Ekološki proizvodi so pridelani brez uporabe sintetičnih pesticidov, gnojil in gensko spremenjenih organizmov (GSO).
  • Zaščita okolja
    Nakup izdelkov z oznako Ekološki proizvodi prispeva k varovanju okolja, saj se pri njihovi pridelavi uporabljajo trajnostne metode, ki zmanjšujejo negativne vplive na naravne vire in biotsko raznovrstnost.
  • Neodvisen nadzor kakovosti
    Vsi ekološki proizvodi so podvrženi strogemu nadzoru s strani neodvisnih certifikacijskih organov, kar zagotavlja njihovo kakovost, varnost in skladnost z ekološkimi standardi.
  • Podpora trajnostnemu kmetovanju
    Z nakupom ekoloških izdelkov podpirate trajnostne oblike kmetovanja, ki spoštujejo naravne cikle in prispevajo k dolgoročni vzdržnosti kmetijstva ter podeželja.

Ekološka živila prepoznate po enotni označbi

Kmetijske pridelke oziroma živila, ki se tržijo v Sloveniji, se mora označevati z enotno oznako ekološki in to le potem, ko je bil kmetijski pridelek oziroma živilo pridelano oziroma predelano v skladu s Pravilnikom o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov oziroma živil (Uradni list RS, št. 8/14), Uredbo 834/2007/ES in Uredbo 889/2008/ES. Pri označevanju kmetijskih pridelkov oziroma živil je obvezna uporaba evropskega logotipa. Poleg označbe ekološki se lahko uporabljajo tudi okrajšave kot sta „bio” in „eko”.



Povezave in viri