Nacionalna shema

Evropska shema

Integrirana pridelava logo

Integrirana pridelava

Integrirana pridelava predstavlja okolju prijaznejši pristop kmetovanja. S pomočjo naravnih virov in mehanizmov, ki omilijo negativne učinke kmetijske dejavnosti na okolje in človeško zdravje, lokalni kmetje pridelujejo visokokakovostne kmetijske izdelke.

Integrirana pridelava je nacionalna, slovenska shema kakovosti. Integriran način pridelave pomeni naravi in potrošniku prijaznejše kmetovanje, iz katerega ob nadzorovani uporabi gnojil in predpisanih fitofarmacevtskih sredstev izhajajo visoko kakovostni pridelki. Oznaka daje potrošnikom zagotovilo, da proizvodi ustrezajo tem standardom kakovosti, osrednji cilj pa je pridelava zdravstveno neoporečne – varne in kakovostne hrane.

Ste pridelovalec ali predelovalec?

Pridelki integrirane pridelave se lahko poleg uradne enotne oznake integrirani označujejo tudi z blagovnimi znamkami, ki jih podeljujejo posamezna združenja pridelovalcev (npr. Združenje za integrirano pridelavo zelenjave). Integrirana pridelava se izvaja v skladu s pravilniki o integrirani pridelavi in tehnološkimi navodili za integrirano pridelavo.


Cilji integrirane pridelave

Živila morajo zadoščati naslednjim zahtevam:

  • uravnoteženje agrotehničnih ukrepov ob upoštevanju ekonomskih, okoljskih in toksikoloških vidikov,
  • dajanje prednosti naravnim metodam pred uporabo fitofarmacevtskih in biotehnoloških sredstev za doseganje primerljivih ekonomskih rezultatov,
  • izogibanje uporabi gensko spremenjenih organizmov,
  • kontrolirana uporaba gnojil in fitofarmacevtskih sredstev,
  • spodbujanje in varovanje biotske raznovrstnosti s primernimi metodami zaščite rastlin (biotična zaščita),
  • prioriteta uporabe organskih gnojil v primerjavi z mineralnimi,
  • redno izvajanje talnih analiz pred gnojenjem,
  • nadzorovana pridelava in certificiranje izdelkov, ki omogoča sledljivost izdelkov in potrošnikom zagotavlja izdelke višjih standardov kakovosti.

Pravilniki za shemo

Pravilniki s svojo vsebino predstavljajo osnove delovanja sistema integrirane pridelave. Opisujejo postopke prijave pridelovalca v kontrolo, zagotavljajo kontrolo nad izvajanjem integrirane pridelave sadja in zelenjave, sledljivost ter označevanje pridelkov. Tehnološka navodila opisujejo tehnologijo pridelave na integriran način, kjer je posebna pozornost posvečena seznamu fitofarmacevtskih sredstev, ki jih je dovoljeno uporabiti za varstvo rastlin. Na integriran način se v Sloveniji pridelujejo sadje, grozdje, zelenjava in poljščine.


Nadzor s strani neodvisnih certifikacijskih organov

Kontrolo nad integrirano pridelavo kmetijskih pridelkov oziroma živil in izdajanje certifikatov v skladu s predpisi, ki urejajo integrirano pridelavo, lahko izvajajo organizacije, ki jih na podlagi vloge z dokazili o izpolnjevanju tehničnih in organizacijskih pogojev z odločbo imenuje minister. Na tej povezavi lahko preverite seznam pristojnih inštitucij. Nadzor nad delovanjem organizacij za kontrolo in certificiranje izvaja Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.


Povezave in viri