Orehova potica – recept
Čas priprave
20 minut
Čas kuhanja
40 minut
Skupni čas
1 ura
Zahtevnost
Srednje
Število oseb
1
Sezona
Vsi letni časi
Sestavine:
Testo
- 1 kg bele pšenične moke
- 30 g kvasa
- 100 g surovega masla z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«
- 120 g sladkorja
- 10 g soli
- 3 rumenjaki (60 g)
- 10 g vaniljevega sladkorja
- 10 ml ruma
- 500 ml mleka z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«
Orehov nadev
- 1 kg zmletih orehovih jedrc
- 375 g sladkorja
- 100 g surovega masla z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«
- 3 beljaki (90 g)
- 20 g vaniljevega sladkorja
- 1-2 noževi konici cimeta ali vsaj 3 mg
- 600 ml mleka z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«
Postopek:
Priprava testa:
Kvašeno testo lahko zamesimo s kvasnim nastavkom ali brez njega. Testo mešamo in mesimo tako dolgo, da je povezano, nelepljivo in gladko.
A: brez vzhajanja
Po mešanju pustimo testo počivati vsaj 15 minut. Nato ga pri strojnem valjanju razvaljamo na debelino vsaj 0,4 cm, namažemo, zavijemo in potico vzhajamo ter spečemo.
B: z vzhajanjem
Po gnetenju testo 15 minut počiva, nato ga pregnetemo, razdelimo v hlebce, glede na velikost potic in jih vgnetemo, pokrijemo in pustimo, da vzhaja. Vzhajano testo razvaljamo na debelino mezinca (od 0,5 do 1,5 cm) in ga oblikujemo v pravokotnik. Tako imamo pripravljeno testeno površino, ki jo namažemo z ustreznim nadevom.
Priprava orehovega nadeva in potice:
Zmleta orehova jedrca prelijemo z vročim mlekom ter ohladimo. Zmesi primešamo vaniljin sladkor, sladkor, cimet, omehčano maslo, in nazadnje še stepen sneg iz beljakov. Sneg je lahko narejen tudi iz beljakov in sladkorja. Nadev mora biti mazav, da se testo pri mazanju ne raztrga.
Testo razvaljamo na debelino mezinca vsaj 0,4 do 1,5 cm. Na 1 kg kvašenega testa nadevamo najmanj 1 kg orehovega nadeva. Potica mora imeti 3–4 zavoje do srednje velikega modela (do vključno 29 cm premera), pri večjih modelih lahko ima 1–2 zavoja več.
Z nadevom namažemo testo. Po namazanem nadevu lahko potresemo majhen del suhih mletih orehovih jedrc. Testo z nadevom tesno zvijemo v zvitek in ga položimo v okrogel potičnik, ki ga lahko namastimo z maslom in pomokamo. Konca zvitka se morata dobro stikati.
Potico v pekaču pustimo vzhajati. Pred pečenjem jo po želji premažemo z mešanico masla, mleka in rumenjakov ali s posamezno komponento. Potico na več mestih po površini prebodemo in pečemo na 160–180 °C vsaj 40 minut. Temperaturo in čas pečenja je potrebno prilagoditi glede na vrsto peči in velikost potice.
Potico stresemo iz potičnika tako, da je zgornji del spodaj, in jo ohladimo. Po želji jo potresemo s sladkorjem v prahu in ponudimo narezano na klinaste rezine.
Hvala, ker izbirate lokalno hrano
S tem si zagotovite večjo svežino, preverjen izvor in kratke dobavne poti, hkrati pa s svojo izbiro podpirate lokalne kmetije in domače pridelovalce hrane.
Skenirajte QR kodo za dostop do Zemljevida ponudnikov lokalne hrane.
Priročni nasveti
Priročen nasvet
01
Potica je slovenska kraljica sladic
Slovenska potica sodi med sladice, ki so jih znali pripraviti že naši predniki. Nosi oznako Zajamčena tradicionalna posebnost, s katero je zaščitenih pet vrst potice glede na njihov nadev: orehov, orehov z rozinami, rozinov, pehtranov in pehtranov s skuto.
Priročen nasvet
02
Najboljša je potica iz sestavin slovenskega porekla
Čim več sestavin za okusno in slastno potico lahko kupite pri vam najbližjem kmetu. Seznam ponudnikov najdete na našem zemljevidu ponudnikov lokalne hrane.